Emlak Satışları Artacak!

​​​​​​​Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz indirim kararının ardından konut kredileri faiz oranlarında da düşüş yaşanmaya başladı. kredi faizleri ne kadar?

Ekonomi 01.08.2019, 17:26
Emlak Satışları Artacak!

Ziraat Bankası ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına düştü. 500 bin liraya kadar 180 ay vadeli konut kredi faizini yüzde 0.99 olarak belirledi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten 19,75'e çekmesinin ardından gözler konut kredisi faiz oranlarına çevrildi.

Uzmanlar, “Konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına indirilmesi emlak sektörü açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Geçtiğimiz dönemde sektörde yaşanan durağanlığın temel sebeplerinden başında mevduat faizi ve döviz gibi finansal enstrümanların kısa dönemde daha fazla kazandıracağı algısı oldu. Bunun yanında yüksek seviyede seyreden konut kredi faizleri de yatırımcının ilgisini bu yatırım araçlarına kaydırdı ve sektörde kısa süreli bir daralma yaşandı.

TCMB'nin faiz indirimlerine devam edebileceğini vurgulayan Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay, “Önümüzdeki dönemde ekonomik konjonktörün ülkemiz ve piyasalar için daha iyi bir görünüm sergileyeceği düşüncesindeyiz. Ekonomide yaşanacak olumlu gelişmeler paralelinde emlak sektöründeki canlanmanın daha da artacağını düşünüyoruz” şeklinde yorumladı.

Sektörde yaşanan likidite sorununun konut satışlarının artmasıyla birlikte normalleşmeye başlayacağını öngördüklerini belirten Çağrı Bozay, Türkiye’nin konut ihtiyacı ve konut stoğu karşılaştırıldığında sektörün sağlıklı bir ekonomik ortamda hızlı bir şekilde ivme kazanacağını düşünüyoruz. Emlak sektörü ekonomik stabilizasyon ile yakın gelecekte gerek yabancı gerekse de Türk yatırımcılar için parlayan yıldız olmayı sürdürecektir” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)