Erdoğan Çakmak, Enflasyon Atlı, Memur Yaya

Türk Sağlık Sen Samsun  Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, açıklanan memur zammının yetersiz olduğunu açıkladı.

Ekonomi 06.01.2021, 00:03
Erdoğan Çakmak, Enflasyon Atlı, Memur Yaya

Memur zammının yetersiz olduğunu açıklayan Türk Sağlık Sen Samsun  Şube Başkanı Erdoğan Çakmak,  Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gittiğini, memur maaşları eridiğini, alım gücü düşdüğünü belirtti.

Başkan Çakmak, yazılı basın açıklamasını şöyle sürdürdü:

Memur zammının hakkaniyetten uzak olduğunu savunan Başkan Zengin, "2020 yılı enflasyon rakamları belli oldu. Buna göre 2020 yılında tüketici fiyatları ortalama %14,6 oranında yükseldi. Hal böyle olunca memurlara %4.36 enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Buna göre memur maaşları ocak ayı itibari ile %7,36 oranında zamlanacak. 

Ancak bu oran gerçek anlamda memur maaşlarına 2021 yılı için yapılacak zammı ifade etmemekte, 2020 yılından alacaklı oldukları %4.36’yı da içermektedir. Hal böyle olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden gelmektedir. Dolayısıyla memur maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte alım gücü hızla düşmektedir. 

Enflasyonun %14,6 olduğu, asgari ücrete %21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda memur maaşları %3 oranında zamlanacaktır. Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gitmekte memur maaşları erimekte alım gücü düşmekte altı ay sonra bu zararı bir defaya mahsus telafisi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla mevcut durumda enflasyon atlı, memur ise yaya bırakılmış durumdadır.

Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı %7,36 olarak lanse edilmektedir ancak memurun aldığı zam %3 tür. 

Türkiye Kamu-Sen olarak memur maaşlarının yeniden revize edilmesi ısrarımızı bir kez daha buradan ilan ediyoruz." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442