Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası dolar!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'ye yönelik muhtemel operasyonuna ilişkin sert bir çıkış yapmıştı. Bu çıkış sonrası dolar; 5.54 TL'ye fırlamıştı. Peki Erdoğan-Trump görüşmesi ardından dolar ne kadar oldu.

Ekonomi 14.01.2019, 22:01
Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası dolar!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptığı tehditlerin ardından Dolar 5.54'e kadar yükselmişti. Erdoğan ile Trump'ın telefon görüşmesi sonrası dolar yönünü aşağı çevirdi.

ABD Başkanı Donald Trump'a telefonda  görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kürtler ile sorunu olmadığını anlattı. Görüşmede, Türkiye'nin ABD'ye her türlü desteğe hazır olduğunu ifade etti. Erdoğan-Trump görüşmesinde, Suriye'nin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikri de ele alındı.  Görüşmede, ayrıca ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalındı. 

Trump, sabah saatlerinde Twitter'dan yaptığı açıklamada 'Türkiye Kürtleri vurursa onları ekonomik olarak yıkıma uğratırız' ifadelerini kullanmıştı. Trump'ın bu çıkışı sonrası ABD Doları sabah saatleri karşısında 5.54 TL'ye kadar yükselmişti. Erdoğan ise akşam saatlerinde ki görüşmede Türkiye'nin kürtler ile sorunu olmadığını belirtti.

Gerilen havanın yumuşamasından sonra Dolar düşüşe geçti. şu saatlerde dolar 5.42'ye düştü.

Yorumlar (0)