Alexa

Erhan Usta; Memura Maaş Yaşam Maliyetine Göre Verilmeli

Samsun Milletvekili Erhan Usta, kamu çalışanlarının maaşlarının TÜFE oranları gözetilerek arttırılmasını eleştirerek, "Maaşların TÜFE'ye göre arttırılması, kamu çalışanlarının, yaşam maliyeti altında ezilmediği anlamına gelmemektedir." dedi.

Erhan Usta; Memura Maaş Yaşam Maliyetine Göre Verilmeli

Maaşların TÜFE'ye göre arttırılması, kamu çalışanlarının, yaşam maliyeti altında ezilmediği anlamına gelmediğini belirten Samsun Milletvekili Erhan Usta, kamu çalışanlarının maaşlarının TÜFE oranları gözetilerek arttırılmasını eleştirdi. 

TÜFE, mal ve hizmetlerin sadece fiyat değişimini ölçtüğünü, bunun içinde kalite düzeltmesi yapılması gerektiğini belirten Usta, "Oysa, yaşam maliyeti kalite etkisini de barındırmalıdır.” dedi.

 %304 mü? %147 mi? %-7,5 mu? Hangisi Doğru?

Konuyu cep telefonu fiyatlarıyla örneklendiren Erhan Usta, “Vatandaş yeni çıkan Iphone cep telefonu modeli için 2014 yılında 2499 TL verirken, 2019 yılında ortalama 10099 TL vermek zorundadır. Yani yeni model Iphone fiyatı 5 yılda %304 oranında artmıştır. Ama 2014'teki modelle, 2019'daki modelinin kalitesi tabi ki aynı değildir. TÜİK, TÜFE endeksi için cep telefonu fiyatı derlemekte ve yayınlamaktadır. Buna göre son 5 yılda, TÜİK'e göre ortalama cep telefonu fiyatı %147 artmıştır. Fakat kalite düzeltme işlemleri sonrası ortaya çıkan fiyat endeksinde (5 yılda) %7,5 düşüş gözlenmektedir.” dedi.

Bu kalite düzeltme işlemlerinin sonuçları itibarıyla doğruluğunu da tartışmak gerektiğini ifade eden Erhan Usta, “TÜİK'e göre cep telefonunun ilgili fiyat endeksinde son 4 yılda neredeyse değişiklik yokken; görüyoruz ki 2016 ve 2017'de çıkan modellerin fiyatları bugün %10 ile %21 artmıştır.” dedi.

TÜFE sadece fiyat değişimini ölçtüğüne dikkat çeken Usta, "Hükumet samimi bir şekilde çalışanını yaşam maliyeti altında ezdirmemek istiyorsa, hayatın normal akışındaki kalite değişimini de göze alacak bir "Yaşam Maliyeti Endeksi" hesaplamalı ve kullanmalıdır. Tüfe genel endeksinde ağırlığı binde 8,29 olan ve %89 ağırlığında içinde cep telefonunu barındıran Telefon Ve Telefaks Ekipmanları Fiyat Endeksinde son 5 yılda %7,5 oranında düşüş hesaplanmakta, enflasyona katkısı %-0,1 puandır. Oysa ki, son 5 yılda, sadece cep telefonu fiyatlarındaki artışın yaşam maliyeti endeksine katkısı, iphone kullanıcısı için 2,5 puan, ortalama bir telefon kullanıcısı içinse 1,5 puan olarak hesaplanabilir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 19:07
YORUM EKLE