Erken emeklilik Tasarısı Meclis’e geliyor

Erken emekliliğit tasarısı Meclis’e geliyor. Erken Emeklilik Kanun teklifine göre, çıraklık ve staj süreleri de emeklilik hesabına dahil edilecek.

Ekonomi 29.06.2019, 20:44 29.06.2019, 21:51
Erken emeklilik Tasarısı Meclis’e geliyor

Erken emeklilik için bekleyen yüzbinlerce insanın gözü bu tasarıda. Erken emeklilik tasarısı Meclis’e geliyor. tasarıya göre, çıraklık ve staj süreleri de emeklilik hesabına dahil edilecek.

Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili bir kanun teklifi hazırlanıyor. 

Tasarı kısa sürede Meclis’e geleceği belirtildi. Teklife göre, stajyer ve çırakların erken emekli olması için 2 yol bulunuyor. Birincisi stajyer ve çırakların çalışma başlangıçlarının doğrudan emeklilik başlangıcı kabul edilmesi. 

İkincisi ise staj ve çıraklıkta geçen süreye, askerlikte olduğu gibi borçlanma hakkının verilmesi. Sözü edilen 2 kanun teklifinden biri kabul edilir ve yasalaşma imkânı olursa, 2000 yılı öncesinde stajyer ya da çırak olarak çalışan yüz binlerce kişi erken emeklilik fırsatını yakalamış olacak.

YARGITAY KARARI

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 6 Nisan 2016 tarihinde verdiği 2016/481 sayılı kararı (Esas no: 2014/10-454), Almanya’daki gurbetçilere, mesleki eğitim gördükleri dönemde yatırılan zorunlu primlerin sigortalılık başlangıcı olarak kabul edilmesini sağladı. Böylece gurbetçiler, borçlandıkları takdirde daha erken emekli olabiliyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)