Alexa

Esnafa Özel Doğalgaz İndirimi Yapılmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Doğalgaz kartlı yüklemelerde cihaz kullanım bedeli için her defasında 2.50 lira kesilmesi ve 1 metre küp doğalgazın fiyatının 2 liraya yaklaşması kış aylarında vatandaşı zorladığını belirtti.

Esnafa Özel Doğalgaz İndirimi Yapılmalı

Doğalgaza zam beklentilerinin aksine indirim yapılması gerektiğini balirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Cihaz kullanım bedeli yılda 1 kez alınması ve doğalgazda herkesi sevindirecek bir indirim yapılması gerektiğini söyledi. Palandöken, "Özellikle esnafımıza yönelik böyle bir indirim müjdesi hem evinde hem iş yerinde esnafımızın rahatlamasını sağlayacaktır” dedi.

DOĞALGAZ FATURASINDAKİ EKLENTİLER VATANDAŞI ZORLUYOR

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kartlı doğalgaz yüklemelerinde makine kullanım bedeline temmuz ayında yüzde 31 zam gelerek 2.50 lira olmuştu. Her defasında bu ücretin alınmasının yanında PTT’den yüklemelerde de yine bir ücret alınıyor. Haftada 1 parası oldukça yükleme yapan vatandaş için bu 3 ayda 30 lira ediyor. 30 liraya 15 metreküp daha gaz alabilecekken bunu cihaza vermiş oluyor. Cihazın kullanım bedeli yükü kış aylarında vatandaşın üzerinden alınmalı. Makine dijital olarak yükleme yapıyor ve ne personel ne de başka bir hizmet bedeli var. 1 makineye günde bin kişi bile gelse 2 bin 500 lira ediyor. Zaten faturalarda birçok kalemde eklenti ile vatandaş ödeme zorluğu çekerken bir de bu yükleme için alınan ücretlerden vazgeçilmeli. Dağıtım şirketleri kendileri için az ama aboneler için çok etkili olacak bu kullanım bedelini kaldırmalı ya da yılda bir kez almalı” dedi.

Palandöken, "Kış aylarında en yoksul aileden en zenginine kadar tüm ülke olarak bu konuda müjdeye ihtiyacımız var. Örneğin doğalgaz kartına 1 ayda 2 kez 300 lira yüklediğimizde 5 TL’si makine ücreti olarak kesiliyor, yüklenen gaz miktarı 155 metreküp oluyor. 1 metreküp doğalgazın 2 liraya gelmesi gerçekten herkesi zorluyor. Öte yandan esnafa özel bir doğalgaz indiriminin de yapılması artık şart oldu. Çünkü fiyatlar yüzünden esnaf sanayide yanık yağ yakıyor”dedi.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2019, 19:48
YORUM EKLE