FED, Önemli Karar Verdi: ilke imza attı!

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimi yaparak, faizlerin 25 baz puan indirilmesine karar verdi.

Ekonomi 31.07.2019, 21:58
FED, Önemli Karar Verdi: ilke imza attı!

11 yıl sonra ilk kez faiz indirimi yapan ABD Merkez Bankası (Fed) 25 baz puan faiz indirimi kararı aldı. Gün içinde 5,50 - 5,56 aralığında hareket eden Dolar/TL kuru, Fed'in faiz kararı karşısında sert bir hareket yapmadı.

ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçildiğinden beri yüksek faizlerden yakınıyordu. Trump, ABD ekonomisine zarar verdiğini belirtiyordu. Sık sık FED'e eleştiriler getiren Trump, faiz indirimi beklediğini belirtiyordu. Geçtiğimiz haftalarda ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşan FED Başkanı Jerome Powell, temel ekonomik görünümün güçlü seyretmeye devam ettiğini, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun, komitenin yüzde 2 hedefine doğru zaman içerisinde ilerleyeceğini söylemişti.

Powell, "buna rağmen son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Özellikle son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD ekonomisini de etkileyebilir. Dahası, ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil politika konuları daha henüz çözümlenmedi" şeklinde konuşmuştu.

Yorumlar (0)