Giresun Üreticisi Fındığa Hasret Kaldı

Karadeniz'de 2016'da fındık üreticileri hayal kırıklığı yaşadı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan rekoltenin çok altında fındık olması üreticileri üzdü.

Ekonomi 14.08.2016, 13:33
Giresun Üreticisi Fındığa Hasret Kaldı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan fındıkta 468 bin ton rekoltenin çok daha altında bir rekolte hayal kırıklığı yaşattı.

FINDIK ÜRETİCİSİNDE BÜYÜK KAYIP

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan fındıkta 468 bin ton rekoltenin çok daha altında bir rekolte beklendiğini belirtti. Karan, Fındık üreticisinin büyük bir ürün kaybıyla karşı karşıya kaldığını. Geçen yıla oranla 10’da bir oranında ürün bulunduğuna dikkat çekti.

BİZ FINDIĞA FINDIK BİZE HASRET

Başkan Nurettin Karan Karan, Üreticilerimiz bu yıl fındık olmadığını belirtmektedir. Kötü bir hasat dönemi geçiriyorlar. üreticilerimiz, geçen yıl en az bir ton fındık topladıkları bahçede bu yıl 100 kilonun altında fındık çıktığını ifade ediyorlar. Üreticilerimiz, ürünün buharlaşıp kayıp olduğunu, harmanların boş kaldığını söylemektedir. Bu günlerde fındık harmanları dolup taşması gerekiyordu. Üreticilerimiz ‘bu yıl biz fındığa, fındık bize hasret diyor’  dedi.

MALİYETİ DAHİ KARŞILAMIYOR

Üreticilerin erkenden hasadını tamamlayarak var olan fındığını çuvalladığını belirten Karan, Pazara bir kilo fındık inmediğini, Fındıkta bu yıl fiyat beklentisi çok büyük olduğunu, 12 lira civarında işlem gören fındık fiyatına kimse kulak vermediğini belirterek; 'Şimdiden telaffuz edilen rakamlar oldukça yüksek. Üretici zaten az olan ürününü iyi bir fiyatla paraya çevirmek istiyor. Zaten başka türlü maliyetini dahi karşılamayacak gibi gözüküyor. Bazıları tarafından fındık fiyatlarının 15 lirayı çok rahat göreceği, bunun üzerindeki rakamları hiç kimsenin kestiremeyeceğini ifade etmeye başladı.. '

FINDIK ALTIN KADAR DEĞERLİ

Karan, bu sezon fındık fiyatını üreticinin kendisinin belirleyeceğini  güç onların elinde olduğunu belirterek; 'Bir kilo fındık altın kadar değerli' dedi.

Tekelci tüccarları fındık manavlarına baskı yaparak fiyatın çıkmasını engellemeye çalıştığını söyleyen Karan, “Ne yaparlarsa yapsınlar, ne Sezon başında dillendirdikleri 150 bin ton bize göre yarısı kadar var veya yok olan geçen sezondan stok iki aylık ihtiyaçlarına yetmez.'dedi.

Karan; Üretici geçen yıldan boyunun ölçüsünü aldı. Şuna inanıyoruz ki, çok acil ihtiyacı olmayanlar hariç, üreticinin kafasındaki fiyat oluşmadan ne pazara ne bir kilo fındık iner, nede bir kilo fındık emanete bırakılır” dedi.

Karan sözlerine şöyle devam etti;
Rekolte tespit çalışmasının Temmuz ayında yapılması gerekir. Mevsimsel değişiklikler ve son birkaç yıldır ürünümüze musallat olan küllenme hastalığı rekolte tespitinde yanılmalara neden oluyor. Bu yıl Haziran ayında yapılan rekolte tespitinden örnek verecek olursak, yapılan tespitin ardından fındıkta büyük dökülme oldu. Rekolte tespitinin en sağlıklı bir şekilde yapılması için Temmuz ayını öneriyoruz. Küllenme hastalığı fındıkta kayıplara yol açıyor. Hastalığa bağlı olarak en fazla dökülme Haziran ayında gözüküyor.
Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)