Girişimciye Destek: İşe Giremediysen Kendin İş Kur!

İstanbul Esenyurt Üniversitesi tasarım ve ar-ge merkezi uygulayıcısı Prof. Dr. Atilla Bağrıaçık, Avrupa Birliği’nin ‘Horizon Europe’ çalışmalarına dikkat çekerek, 2021-2027 yılları arasında 94 milyar hibe verildğini söyledi;

Ekonomi 07.07.2019, 14:25
Girişimciye Destek: İşe Giremediysen Kendin İş Kur!

İstanbul Esenyurt Üniversitesi tasarım ve ar-ge merkezi uygulayıcısı Prof. Dr. Atilla Bağrıaçık, Habertürk’te yayınlanan ve Dr Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programında üniversitelerin, öğrencilerin yaratıcılıktan girişimciliğe uzanan yolculuğunu desteklemesi gerektiğini söyledi.

GİRİŞİMCİ ÖĞRENCİYE FIRSAT

Avrupa Birliği’nin ‘Horizon Europe’ çalışmalarına dikkat çeken Bağrıaçık, araştrma ve inovasyon projelerine sadece 2021-2027 yılları arasında 94 milyar hibe verildğini belirterek, "start up" lara, unicornlara ve teknolojiye ağırlık vermenin şart olduğunu belirtti.

Üniversitelerin girişimci öğrencileri desteklemesi gerektiğini söyleyen Bağrıaçık, ‘sadece ders vermek yetmiyor. Uygulama becerisini de öğrenciye kazandırmak önemli. Demek ki hem teori vereceğiz hem uygulama. Üniversitede teori olmadan uygulama olmaz ancak tek başına teori de bir işe yaramaz’ dedi ve ekledi: Teori bir anlamda insanın iskeletidir. Bunun kemiğe ve ete dönüşmesi ancak tecrübe ve uygulamayla olur." dedi.

TEŞVİK ÇOK, ALAN YOK

‘İsteyene destek ve teşvik çok’ mesajı veren Bağrıaçık, ‘Arge ve tasarım projeleri ile ilgili 19 tane teşvik var. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar teşvik yok’ diye konuşarak, ‘19 tane teşvik var. İddia ediyorum dünyanın hiçbir yerinde bu kadar teşvik yok. Maalesef kullanılamıyor. Yaptığımız hesaplara göre yılda 500 ile bir milyon dolar arası bir hibe var' ifadelerini kullanarak üniversitelerin, öğrencilerin yaratıcılıktan girişimciliğe uzanan yolculuğunu desteklemesi gerektiğini söyledi.

KENDİ İŞİNİ YARAT

Üniversite öğrencilerine ‘işe girme telaşında değil, kendi işini yaratan öğrenci olun’ tavsiyesinde bulunan Bağrıaçık’a göre girişimcilik üniversitelerde hemen her bölümde zorunlu ders olmalı zira teşvik pek çok sektörde var. Örneğin, mimarlıkta , makine sanayide , elektrik – elektronikte, medikalde hatta gıdada var. 'Öğrenci kendi işini yapsın ama bu tür teşviklerden yararlanmak için de girşimcilik dersi alsın’ diye konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442