Alexa

Hac ve Umre Ziyaretine Vergi

Suudi Arabistan yönetiminin hac, umre, ziyaret veya ticaret olmak üzere 300 riyal, “Seyahat sigortası” adı altında 180 riyal ek vergi kararı aldı. Fiyatların artışı dolayısıyla Türk ziyaretçi sayısında düşüş endişesi yarattığı belirtiliyor,

Hac ve Umre Ziyaretine Vergi

Suudi Arabistan yönetimi tarafından seyahat sigortası adı altından vergi kararı Haca gideceklerin sayısında düşüş yaşanacak.Hac, umre, ziyaret veya ticaret olmak üzere 300 riyal, “Seyahat sigortası” adı altında 180 riyal olarak aldığı ek vergi kararını değerlendiren Elçi Tur Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Başarır, Suudi Arabistan yönetiminin aldığı kararın kendilerini zor durumda bıraktıklarını belirtti ve bu konuda Diyanet’ten destek bekliyor

Suudi Arabistan yönetiminin, 2020 yılı için hac, umre, ziyaret veya ticaret olmak üzere bölgeye gidecek tüm ziyaretçilerden 300 Riyallik ek vergi kararının ardından, seyahat sigortası adı altında 180 riyallik yeni bir vergi daha alınacağı yönündeki kararı, seyahat acentelerini mağdur etti.

Sektör temsilcileri, yaklaşık 500 riyali bulan ek vergilendirmenin, Türkiye’den her yıl bu bölgeye giden ziyaretçi sayısında düşüş yaratacağını belirtti.

“Vergiler, ziyaretçi sayısını düşürdü”

Elçi Tur Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Başarır, Yaşanan bu vergi artışı ile birlikte sektörün olumsuz etkileneceğine vurgu yaparak, Elçi, şunları söyledi:

“Suudiler hac ödemelerini için havuz sistemi kullanıyor. Yetkililer, umre seyahatlerini de bu havuza çekmek istiyor. Ancak bu yüksek fiyat farkı yalnızca Türkiye’yi değil tüm dünyadaki Müslümanları etkileyecek. Suudi Arabistan’a her yıl 600 binden fazla Türk, hac ve umre seyahati düzenliyor.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 00:12
YORUM EKLE