Halkbank'taki Dolar Skandalına Açıklama!

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bankanın önceki akşam internet sitesinde doların 3.72, euro'nun 4.32'den satışa çıkarılmasıyla ilgili, "İşlemler iptal edildi, müşteri hesapları eski haline döndü" dedi.

Ekonomi 02.09.2018, 14:20 02.09.2018, 14:56
Halkbank'taki Dolar Skandalına Açıklama!

Halkbank Genel Müdürü Sayın Osman Arslan'ın NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada, Bankanın dijital kanallarında gerek bilgilendirme amaçlı, gerekse döviz alım satım işlemlerinde kullanılmak üzere yayınlanan kurların sisteme aktarılmasında kullanılan dış veri kaynağı  Bloomberg’de meydana gelen sistemsel bir hatanın zincirleme etkisi nedeniyle, 31.08.2018 akşamı piyasa kapanışı sonrasında, döviz kurlarının kısa bir süre için olması gerekenden daha düşük seviyelerden yayınlanmaya başladığına dikkat çekerek, Bloomberg sisteminden otomatik olarak alınan kura esas verilerin hatalı olmasından kaynaklandığını söyledi.

Osman Arslan açıklamasında, Hatalı kurlar saat 22.01 ile 22.39 aralığında kısa süreli olarak işlem görmüş, bazı müşterilerimiz dijital kanallardan yaptıkları döviz alım satımlarını bu hatalı kurlar üzerinden gerçekleştirmiştir. Sorunun tespit edilmesi üzerine, döviz alım satım işlemleri geçici olarak kapatılmış, kısa sürede alınan tedbirlerle sistemde doğru kurların uygulanması sağlanmıştır." dedi.

Arslan, Müşteriler tarafından yapılan döviz alım satım işlemleri kısa süre içerisinde tek tek belirlendiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Buna göre,

1.256 müşterimizin 3,3 milyon USD,
124 müşterimiz 539 bin EURO,
383 müşterimiz ise diğer döviz cinslerinde 689 bin USD’ye eş tutarda, döviz alım satım işlemi gerçekleştirdiği  anlaşılmıştır. Bu işlemlerin USD cinsinden toplam büyüklüğü 4,6 milyon USD civarındadır. Toplam işlem adedi ise 2.569 olmuştur.

Bu işlemlerle ilgili olarak, derhal ilgili müşteri hesaplarına bloke konulmuş olup, bu süre içerisinde EFT ve Swift sistemlerinin kapalı olması nedeniyle banka dışına herhangi bir döviz ya da TL kaynak çıkışı olmamıştır. Yapılan detaylı incelemeler sonrasında, hatalı kurlardan yapılan işlemler iptal edilmiştir. Gerçekleştirilen düzeltme çalışmaları sonucunda Bankamızın ya da müşterilerimizin herhangi bir kar ya da zararı oluşmamıştır.

Sorun tespit çalışmaları sırasında BDDK ve BTK Uzmanları da Bankamıza davet edilerek inceleme yapmaları sağlanmıştır. Ayrıca Bankamız, hatanın tekrar etmemesi için gerekli tedbirleri almıştır.

Bankamız algısının olumsuz şekilde etkilenmesine neden olan, hatalı veri sağlayıcı kuruluş (Bloomberg) hakkında her türlü yasal haklarını kullanacaktır.

Ayrıca, bazı yazılı ve görsel medya kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haber ve yorumların yapıldığı görülmektedir. Gerçekle bağdaşmayan bu tür haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerekmektedir.

Güçlü bir kontrol ve bilgi sistemleri altyapısına sahip bankamız, müşterilerimize güvenli ve kaliteli hizmet verme hedefiyle çalışmalarına devam edecektir.

Yorumlar (0)