HALKIN ALIM GÜCÜNÜ ARTTIRMAK İÇİN …

Ekonomi 07.07.2022, 11:58
HALKIN ALIM GÜCÜNÜ ARTTIRMAK İÇİN …

Ünlü siyaset bilimci,statejist  iş insanı Esen Ermiş Ertürk katıldığı ekonomi programında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Küresel ekonomide petrol ve değerli metaller, buğday ve diğer emtia fiyatlarının dalgalanması durmayacak gibi görünüyor. Bu kadar volatilite olan ortamda kimse risk almak istemiyor.

Dünya Resesyondan Kaçsa Enflasyondan Kaçamayacak!

FED Temmuz ayında da 75 baz puan artış yapabilir. Piyasalar bunu fiyatlar çok büyük bir şok değil. Ancak resesyon yani durgunluktan kaçış olsa bile başta gıda olmak üzere emtia fiyat artışlarının yani enflasyonun kaçınılmaz olacağı fiyatlanıyor şu anda. Hal böyle olunca risk iştahı yok oluyor ve yabancı yatırımcı “bekle gör” moduna geçiyor. Almanya’da 30 Yıl Sonra İlk Kez Dış Ticaret Açığı Görüldü. Almanya enflasyon kavramını 1923 yılında kabus gibi bir dönem olması hasebiyle hala hatırladığı İçin küresel çapta enflasyon soslu dış ticaret açığı bir çok sıkılaşmaya neden olacaktır

Bizim en büyük ihracatımızı Almanya’ya yaptığımızı düşünürsek bizimde yeni Pazar arayışlarımız olabilir.

Üreticinin ,sanayicinin ,esnafın kaliteli finansmana erişimi, üretici enflasyonunu önleyici tedbirler ve halkın alım gücünü ivedilikle arttırmak öncelikli maddeler.

Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk halkına güveniyorum.Şimdiden herkesim Kurban Bayramını kutluyorum.

Anahtar kelimeler;FED,resesyon,Esen Ermiş Ertürk,ekonomi,finans

Yorumlar (0)