banner434

banner433

Hamza Bölük: Tarımsal Ürün İhracatında En Büyük Payı Türk Fındığı Alıyor

Türk Fındığı yetiştiği ekoloji itibariyle Türkiye’yi, Dünya Üretiminde birincilikte konumlandırmaktadır.

Ekonomi 10.04.2022, 14:48
Hamza Bölük: Tarımsal Ürün İhracatında En Büyük Payı Türk Fındığı Alıyor

Ulusal Fındık Konseyi (UFK)Yönetim Kurulu Başkanı Hamza BÖLÜK, "FTG yıllar önce çizdiği çok önemli vizyonla Çin Halk Cumhuriyeti’nin büyük fındık ithalatçısı ülkeler arasına gireceğini tahmin etmiştir. FTG, bu misyonu yerine getirmek amacıyla çalışmalarına var gücüyle devam etmiş ve etmektedir." dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Hamza BÖLÜK, Türk Fındığı yetiştiği ekoloji itibariyle Türkiye’yi, Dünya Üretiminde birincilikte konumlandırdığını belirterek şunları söyledi:

Ülkemizin Tarımsal Ürün ihracatında yıllardır en büyük payı alan Türk Fındığı, son 20 yılda özellikle sahada yapılan yerinde tanıtım faaliyetleri ile daha fazla büyümüş, sektörün bu şekilde büyümesi ülkemiz ihracat kapasitesinin artmasına ve bundan sağlanan milli refahın da ülkemiz tarım sektörüne dolayısıyla ekonomik dengelerin ülkemiz lehine değişmesine çok önemli katkılar sağladığı görülmüştür.

Fındık ihracatından yıllardır kesilen payların Fındık Tanıtım Grubu çalışmalarının temelini oluşturması ve kaynağında kesilen bu payların, Türk Fındık İhracatının artmasına çok önemli katkıları olduğunu Sizlere bir örnekle belirtmek istiyoruz.

2005 Yılı Türkiye Fındık İhracat rakamlarına bakıldığında 1. İtalya, 2. Almanya, 3, Fransa, 4. Belçika, 5. İsviçre, 6. Hollanda ilk sıraları yer almakta iken, 2021 Yılında ise Türkiye Fındık ihracatında; 1. Almanya, 2. İtalya, 3. Fransa, 4. Polonya, 5. Hollanda, 6. Çin yer almaktadır.

Görüldüğü üzere 2005 ve 2021 Yıllarının kıyaslamasına bakıldığında genel çoğunluk Kıta Avrupası ülkelerinden oluşmakta iken 2021 yılında 6. Sıraya yükselen bir Asya ülkesi yani Çin Halk Cumhuriyeti görüleceği üzere üst sıralarda yerini almıştır. Şuna dikkatinizi çekmek istiyorum: Çin’e 2005 Yılında fındık ihracatımız 583.400 Kg.-6.402.499 $ iken 2021 yılında 11.054.784 Kg.-79.517.153 $’a yükselmiştir. Bu başarının yegane mimari Fındık Tanıtım Grubunun bizatihi sahada çok yıllar boyunca yaptığı meşakkatli çalışmalardır. Fındık Tanıtım Grubu, Çin’de fındığın karşılığının bulunmamasından dolayı isim arayış yarışmalarından, ülkenin kültürel özelliklerine uygun tatlar, alışkanlıklar üzerinde de yerel ortaklarla büyük çalışmalar yürütmüştür. Fındık Tanıtım Grubu, bizatihi Çin’de ofis açarak çalışmaları sürdürülebilir kılmıştır. Bu çalışmaların karşılığı da takdir edersiniz ki uzun yılların sonucunda alınmış bulunmaktadır.

Çin’e gerçekleştirilen ihracatta yaşanan rekor artışın, söz konusu ülkede çikolata ve fındık kreması gibi ürünlerine artan ilginin bir kanıtı olduğu, diğer taraftan, uluslararası önemli imalatçıların son yıllarda Çin’de yaptıkları yatırımların Türk Fındığı için önemli bir potansiyel oluşturduğu görülmüştür. FTG tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerden elde edilen kazanımların belirgin birşekilde görülmeye başlandığı yukarda anlatmaya çalıştığımız rakamlarla teyit edilecektir. FTG bu anlamda çok uzun yıllar önce çizdiği çok önemli vizyonla Çin Halk Cumhuriyeti’nin büyük fındık ithalatçısı ülkeler arasına gireceğini tahmin etmiş ve FTG, bu misyonu yerine getirmek amacıyla çalışmalarına var gücüyle devam etmiştir.

FTG tarafından geçmiş yıllarda özellikle ürünlerinde Türk fındığı kullanan veya kullanma potansiyeli bulunan imalatçı firmalara odaklanılarak, çikolata, şekerleme, dondurma ve çerez sektörlerinin önde gelen firmalarına AR-GE desteği verilmiş ve kendileri ile ortak promosyon faaliyetleri yürütülmüştür. Diğer taraftan, gıda profesyonellerine yönelik olarak tüm ülke çapında çok sayıda bilgilendirici seminer organize edilmiş, sektörün önemli fuarlarına iştirak edilmiş ve tüketiciler arasında Türk fındığı bilinirliğini artırmak adına önemli dergiler ve ofis binalarında reklamlar yayımlanmıştır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)