Hedef; Afrika’nın tüm tedarikini Türkiye’ye çekmek

DEİK / Türkiye Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, Türk ihracatçılar için büyük fırsatlar doğacağını söyledi.

Ekonomi 22.09.2020, 18:05 22.09.2020, 18:22
Hedef; Afrika’nın tüm tedarikini Türkiye’ye çekmek

Orta Afrika’ya ticarette Libya’nın stratejik bir konumda bulunduğunu ve buraya ortak bir lojistik üst açılması halinde Türk ihracatçılar için büyük fırsatlar doğacağını söyleyen DEİK - Türkiye Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, Özel ya da kamuya ait havayolu şirketleriyle demir yolu ve kara yolu yatırımlarının önemine değindi.

10 Milyar dolar ihracata ulaşabiliriz

Düşük vergili ticaretin merkezi Libya üzerinden aktarmalı olarak Afrika ülkelerine ticaretin artırılmasının hedeflendiğini belirten Başkan Karanfil, “Orta Afrika’ya ulaşımda normal şartlarda 1,5 ay gibi uzun vadede ulaşım sağlanırken, bu ticaret ağında Libya üzerinden havacılık sektörünü kullanarak ulaşım sağlanırsa, ihracat ürünleri 5 gün içinde Afrika’nın her bölgesine ulaşmış olur. Libya’yı Lojistik üs haline getirebilirsek Afrika’nın tüm tedarikini Türkiye’ye çekerek 10 Milyar dolar ihracata ulaşabiliriz ” dedi.

Türkiye, Afrika'ya açılan kapı konumundaki Libya'ya olan ihracatını 1.9 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkaracak projeler üzerinde çalıştığına dikkat çeken Karanfil, Demiryolu, hava ve kara yollarını kapsayan lojistik merkezlerini içeren projelerle, düşük vergili ticaretin merkezi Libya üzerinden aktarmalı olarak Afrika ülkelerine ticaretin artırılması hedeflendiğini söyledi. 

Pandemi Libya’yı ticaretin yeni rotası yapabilir

Daha önceyaptığı açıklamada Libya’nın büyük bir yapılanma sürecinde olduğunu, pandemi salgınından ötürü sekteye uğrasa da sonrasında yenilenme faaliyetlerinin kaldığı yerden devam edeceğini dile getiren Karanfil,  şunları söylemişti:

“Türkiye yeniden yapılanma sürecinde olan Libya’ya bir ülkenin ihtiyaç duyduğu her şeyi ihraç etmektedir. 2019’da ihracatımız 1,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Pandemi salgını olmaması halinde 2020 yılında bu rakamı pekâlâ 3 milyar dolara çıkarabilirdik. Türkiye’ye 3 günlük deniz yolu mesafesinde bulunan Libya, Afrika’ya da açılan kapı konumunda bulunuyor. Salgın dünyadaki ticaret yollarını değiştirdi, Libya önümüzdeki süreçte ticaretin yoğunlaştığı yollardan biri olacak gibi görünüyor. Türkiye, Afrika’ya ürün ticaretinde stratejik bir nokta olarak Libya’yı konumlandırırsa çok uzak olmayan bir zamanda 10 milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşabilir. Türkiye’den Libya’ya 3 günde giden ürünler Afrika’nın iç kısımlarına 7-10 günde ulaşıyor. Diğer ticaret yolları kullanıldığı zaman bir ayı bulan ürün sevkiyatında teslimat süre avantajının bizden yana olması pazar lideri olmamızı pekala sağlayabilir.”

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu