İkinci önemli adımından sonra sıra özel bankalarda

Z. Altan Elmas, Merkez Bankası’nın ilkini Temmuz ayında yaptığı 425 baz puan faiz indirimini bugün 325 baz puanla devam ettirmesini gayrimenkul sektörü olarak gayet olumlu buluyoruz." dedi.

Ekonomi 12.09.2019, 23:41
İkinci önemli adımından sonra sıra özel bankalarda

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Merkez Bankası’nın ilkini Temmuz ayında yaptığı 425 baz puan faiz indirimini bugün 325 baz puanla devam ettirmesini gayrimenkul sektörü olarak olumlu bulduklarını söyledi.

Enflasyon rakamları ortada olduğunu belirten Elmas, "Eylül ve Ekim ayında da büyük oranda baz etkisiyle de herhalde yüzde 10’un biraz daha altına düşecek gibi gözüküyor. Dolayısıyla 325 baz puan temkinli bir duruş bence. Tabi mevduatta yüksek faiz olması geçtiğimiz son 1 yıl içerisinde tabi ki enflasyonla da paralel bir şekilde ticari hayatı çok olumsuz etkiledi. Yatırımları, inşaat sektörünü ve ülke ekonomisini çok olumsuz etkiledi." dedi.

Konut kredilerini 0,99 a çektiler

İnsanların konut kredisi alamadılarını, yıllık yüzde 25 -30 aralığına çıkan konut kredi faizleri olduğunu, Bu rakamlarla da kimsenin konut kredisi kullanma ihtimalinin bulunmadığını belirten Elmas, "Faiz yüksekliğinin son 1 yılda ciddi anlamda ülke ekonomisini de üretimi de geri çeken bir etkisi olmuş oldu. Son birkaç aydır da yavaş yavaş bir sürece girdik. Bu da yeni bir dönem… Kamu bankaları Ağustos başında hükümetimizin desteğiyle konut kredilerini 0,99 a çektiler. Bu piyasada hemen karşılık buldu. Ciddi anlamda kamu bankalarına konut kredi talebi oluştu. Ağustos ayının rakamlarında toplam konut kredi portföyü bankalarımızda son 20 aydır ilk defa artı yazmış oldu. 2,6 milyar TL artı bir kredi kullanılmış oldu ama özel bankalarımız aynı şekilde yürüyemiyor maalesef." dedi.

Z. Altan Elmas, yazılı basın açıklaması şu şekilde sonlandırdı:

Ben bu faiz indirimiyle beraber özel bankalarımızın da kamu bankalarına yaklaşacağını düşünüyorum. 0,99 seviyesini kamu bankaları şu anda daha aşağıya çekmezler. Çünkü inen faiz rakamı 16,50’ye inmiş oldu. Yüzde 12 yıllık faizle kamu bankaları konut kredisi kullandırıyor. Çok cazip bir oran. Özel sektör de yavaş yavaş buraya gelecektir. Ben yılbaşına kadar kredi faizlerinde özel sektörün de kamu bankalarını yakalayacağını düşünüyorum.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)