İntibak Zammı Nedir? İntibak Zammı ile neler değişecek?

Beş milyona yakın emeklinin hayatını etkileyecek olan intibak zammı heyecanla bekleniyor. İntibak zammı tam olarak nedir, intibak zammı emekli maaşlarında ne değişecek?

Ekonomi 05.10.2020, 23:59 06.10.2020, 01:15
İntibak Zammı Nedir? İntibak Zammı ile neler değişecek?

İntibak yasası, intibak zammı nedir, Kimler yararlanabilir? milyonlarca emekli intibak zammını bekliyor. Sigortalıların çalıştıkları dönemlerde kanun hükümlerinin temel alınması nedeniyle emekli maaşları karma sisteme göre hesaplanmıştı. Prim kazancı ve primlerinin ödeme gün sayısı aynı olan ancak buna rağmen farklı tarihlerde emekli olanların emekli maaşları da eşit olmuyor. Bu durumun eşitlenmesi, düzenlenmesi için intibak yasası gerekiyor.

İntibak Yasası Nedir?

İntibakyasası, 2000 sonrası emekli olanlar, bu tarihten önce emekli olanlardan daha az maaş almakta olup çalışması yapılan bu yasa ile birlikte Emeklilerin hak kayıplarının telafi edilmesi demektir. 2008 tarihinde Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR’un tek çatı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında toplanması ile 2000 yılı için emekli maaşlarında farklılık meydana gelmişti. 2000 yılından önce emekli olan SSK'lılar için bir düzenleme yapılmış ve 355 TL’yi bulan artışla bu farklılık giderilmeye çalışılmıştı fakat BAĞ-KUR ve 2000 sonrasında ise mağduriyet halen devam etmektedir.

İntibak Zammı Nedir?

İntibak, uyum ve iki şeyin ölçülerinin birbirini tutması olarak tanımlanıyor. İntibak zammı, emeklilik maaşlarında bu farklılık kapsamında prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen, farklı emekli maaşı alan kişiler arasında eşitsizliği giderecek olan zam oranıdır. ilgili yasanın çıkması ile birlikte 2000 sonrasında emekli olanlar için maaş farklılıkları giderilecek. Bu yasanın onaylanması ile birlikte 2000 yılı öncesinde emekli olan kişilerin maaşları yeniden hesaplanacak. Söz konusu emekliler 50 ile 355 lira arasında zam alacak ve bu zamdan yaklaşık 5 milyon emekli yararlanacak.

İntibak Yasasından Kimler Yararlanacak?

2000 yılından sonra emekli olanlar intibak zammından yararlanacak. Binlerce kişinin merak ettiği konu ise bu yasanın ne zaman meclise geleceğidir. Emekli olan vatandaşların bekleyişleri sürüyor. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
açık