İşsizliğe Milli Seferberlik

2016 yılından bu yana artış gösteren işsizlik karşısında hükümet, istihdamla ilgili “milli seferberlik” çağrısında bulundu.

Ekonomi 22.03.2017, 11:14
İşsizliğe Milli Seferberlik

İşsizliğin artmasıyla birlikte hükümet, istihdamistihdamla ilgili olarak “milli seferberlik” çağrısında bulundu.

İşsizlik rakamlarının kademeli olarak yükselme eğilimine karşı yeni “istihdam paketi” Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Bu konuda hükümet çalışmalarını tamamladı. Araştırma şirketleri istihdam faaliyetlerinin medyadaki nabzını ölçtü.

ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve ekonomiden sorumlu bakanların katılımıyla birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’nda toplantı gerçekleşti. İşsizliğin yükselişini göz önüne alan hükümet, çalışmalarını tamamladı. 1,5 milyonluk “yeni istihdam paketi”ni Bakanlar Kurulu’na sundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu paketin içeriğiyle ilgili açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım yapacağını belirtti.

Medya Takip Merkezi’nin verilerine göre, 1 Ocak – 21 Mart tarihleri arasında “yeni istihdam paketi” toplam 10 bin 308 habere yapıldı. yazılı basında 2 bin 176, görsel basında 402, elektronik basında ise 7 bin 730 haber yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine bakıldığında, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 668 bin kişi artarak 3 milyon 872 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,9 puanlık artış ile  %12,7 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlikteki artışını bu yıl sonunda yüzde 10’a çekmeyi hedefleyen hükümet, istihdam artışına engel olan konulara dikkat çekti.

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe kalkışması, ekonomi önünde engel olan olumsuzlar arasında ilk sırada değerlendirildi. İşsizlik haberleri medyada toplam 94 bin 484 kez yer alırken, İstihdam konusu ise 6 bin 759 haberle basında yer buldu.

Yorumlar (0)