Kaçak Sahte Alkollü İçki Üretimi Katlanarak Artıyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sahte içki üretenlerin ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin sayılarının arttığını, ÖTV artışının kaçak alkole yönelimde büyük oranda etkisi olduğu belirtti.

Ekonomi 02.01.2021, 13:00
Kaçak Sahte Alkollü İçki Üretimi Katlanarak Artıyor

Kaçak içki üretiminin artmasında ÖTV artışının etkisi olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sahte içki üretenlerin ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin bir hayli arttığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl alkollü içkilerde ÖTV artışı yapılmaması gerektiğini belirtti.

ÖTV artışının kaçağa yönelimin artmasında büyük payı olduğu unutulmamalıdır

Pandemi sürecinde yeteri kadar olumsuz etkilenen turizm sektörü, eğlence sektörü, yeme-içme sektörü, otel, lokanta, bakkal, büfe, kuruyemişçi gibi birçok sektör ve işletme, alkollü içkilerdeki ÖTV’nin artışı ile daha satışların düşmesiyle bir kez daha gelir kaybı yaşadığına dikkat çeken Palandöken, 40 binden fazla TAPDK lisansı olan noktada işletmelerin pandemi koşullarındaki gelir kaybı da hesaba katılarak bu yıl ÖTV artışı yapılmaması gerektiğini söyledi. Sektörlerin canlanması, salgın etkilerinin azalması için binlerce işletmenin cirolarını eski seviyeye getirmesi gerektiğine işaret eden Palandöken, "ÖTV artışının kaçağa yönelimin artmasında büyük payı olduğu unutulmamalı” dedi.

ÖTV’nin artırılmaması önemli bir ölçüt

Son yıllarda kaçak içki üretimi de ele geçirilen kaçak içki miktarının da katlanarak arttığının altını çizen Genel Başkan Palandöken, son zamanlarda kaçak/sahte alkolden hayatını kaybedenlerin sayısı, evde kaçak alkol üretimi yapanların sayısı, emniyet güçlerinin de ele geçirdiği sahte alkollerin miktarı katlanarak arttığına işaret ederek, "Öyle ki yalnızca 2014-2018 arasında kaçak alkolden 228 vatandaşımız hayatını kaybederken, aynı yıllar içerisinde ele geçirilen kaçak alkol miktarı tam 5 katına çıktı. Aynı zamanda devlete de en az 2,5 milyar liralık bir vergi kaybına neden olan bu yönelimin azalması için ÖTV’nin artırılmaması önemli bir ölçüt. Çünkü perakende fiyatların da bu oranlara göre artması ve fiyatlar artınca kaçağa yönelimin de artması doğru orantılı şekilde seyrediyor” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)