Karadeniz İhracatçı Birlikleri'nden 'Fındık Rekoltesi' Tahmin Sonucu

Karadeniz İhracatçı Birlikleri yazılı basın açıklaması yaparak, son ve kesin tahmin çalışmamız ise Temmuz ayı itibari ile başlamış olup, halen ekibimiz bahçelerde gözlemlerini sürdürmektedirler.

Ekonomi 18.07.2020, 15:34
Karadeniz İhracatçı Birlikleri'nden 'Fındık Rekoltesi' Tahmin Sonucu

Fındık rekoltesiyle ilgili, Önümüzdeki hafta itibari ile sayım sonuçlarımızı kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten Karadeniz İhracatçı Birlikleri yazılı basın açıklaması yaparak, halen ekiplerin bahçelerde gözlemlerini sürdürdürdüklerine dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 665 bin ton olarak açıklanan 2020 ürünü fındık rekoltesini yüksek bulan bazı çevrelerin, Karadeniz İhracatçı Birlikleri’nin Mayıs ayındaki açıklamalarına dayanarak yaptıkları eleştirilere tepki gösterildiği belirtilerek, konu ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklama da şöyle denildi.

Fındık rekoltesiyle ilgili yazılı basın açıklamasında şöyle denildi:

“Bilindiği üzere, Birliğimiz Rekolte Tespit Komitesi tarafından açıklanan ilk tahmini rakam, Mayıs ayı sonu itibari ile bahçelerdeki durumu göstermektedir. Yine ısrarla belirtmemize rağmen maalesef kamuoyunun dikkatlerinden bir hususun kaçtığını görmekteyiz. Tahmin sonucumuz; Mayıs sonundan hasat zamanına kadar geçecek süre içerisinde % 15 daha kayıp olabileceği varsayılarak ve bu kaybın toplam rakamdan düşülmesi ile elde edilmiş bir rakamdır.

“çotanaktaki sağlam tane sayısı” rakamları değerlendirilerek İhracatçı Birliği 2020 Ürünü Tahmini Rekoltesi elde edilecektir.

Son ve kesin tahmin çalışmamız ise Temmuz ayı itibari ile başlamış olup, halen ekibimiz bahçelerde gözlemlerini sürdürmektedirler. Önümüzdeki hafta itibari ile sayım sonuçlarımızı kamuoyu ile paylaşacağız.

Bu çerçevede, İhracatçı Birliği’nin Mayıs sonu bazlı tahmini ile Sn. Bakanımızın açıkladığı Temmuz ayı sonuçları birbirleri ile kıyaslanamaz. Zira çok farklı dönemleri ihtiva etmektedirler. Mayıs ayı ile Temmuz ortası arasında bahçelerde gerçekte ne kadar kayıp olduğu ve özellikle Mayıs ayında tespitinin yapılması mümkün olmayan ve çok önemli bir parametre olan “çotanaktaki sağlam tane sayısı” rakamları değerlendirilerek İhracatçı Birliği 2020 Ürünü Tahmini Rekoltesi elde edilecektir. Sonucu da hemen açıklayacağız.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)