Alexa

KARADENİZBİRLİK desteklemeleri başladı

Karadenizbirlik, Vezirköprü ilçesinde çiftçilere yemeklik yağ, zirai ilaç, ayçiçeği tohumu ve nakdi kredi desteği ödemelerine başladı.

KARADENİZBİRLİK desteklemeleri başladı

Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KARADENİZBİRLİK), çiftçilere yemeklik yağ, zirai ilaç, ayçiçeği tohumu ve nakdi kredi desteği ödemelerine başladı.

Vezirköprü Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Fenni Çiftçi, ilçede 7 bin üye ortakları bulunduğunu söyledi.

Bu yıl ayçiçeği ekimi yapacak üreticilerin destekleme ürünlerine yoğun ilgi gösterdiğini belirten Çiftçi, "Ayçiçeği üretimini artırmaya yönelik faaliyetler devam ediyor. Kooperatifimizin üye ortaklarından 3 bini faal durumda. Ayçiçeği üretimi yapacak ortaklarımıza verdiğimiz destek sayesinde üreticimizin rahat nefes almasını sağlıyoruz. Aldıkları bu desteklemelerden kaynaklı borçlarını ise ayçiçeği ürünlerini teslim ettiklerinde ödeyecekler." dedi. 

KARADENİZ BİRLİK NEDİR?

Kısa adı Karadenizbirlik olan S.S. Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'dir. Karadnezbirlik, Faaliyet bölgesindeki yağlı tohum ekimini yaygınlaştırmak ve mübaya ettiği ürünleri değerlendirmek amacıyla kurulmuştur. Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 13 kooperatifi ve alım merkezleri  ile üretici ortaklarına tarımsal destek sağlayan bir kooperatifler üst birliği olan Karadenizbirlik'in  faaliyet konusu olan yağlı tohumlar “Ayçiçeği ve Soya Fasülyesi” dir .

 Genel Müdürlüğü Samsun'dadır.

Karadenizbirlik, üretici ihtiyaçlarını gözeterek 25 bine yakın üretici ortağına uygun fiyat ve koşullarda tarımsal girdi temin eder ve ürünlerine alım garantisi sağlar. Birliğimiz, aynı zamanda tarla hazırlığı, çapalama vb. faaliyetleri desteklemek amacıyla ortak üreticilerine nakdi kredi imkanı tanımaktadır. Karadenizbirlik, kooperatifçilik ilkeleri doğrultusunda üreticileri tarımsal konularda bilinçlendirmek amacıyla eğitim çalışmaları yapar ve üreticisinden belli kalite normlarında aldığı ürünleri % 86,78 hissesi Birliğimize ait olan Meray Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nde işleyerek mamul hale getirir. Alınan ürünler niteliklerinin bozulmaması için kontrollü şartlar altında titizlikle depolanır, işlenir ve tüketiciye sunulur. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 11:05
YORUM EKLE

banner325