Alexa

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmalılar

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmaları için yapılan çalışmayı olumlu bulduklarını ve bu projeye esnafın da dahil edilmesi gerektiğini belerten Bendevi Palandöken, "Esnaf ve sanatkarların da  kira öder gibi düşük faizle ev sahibi olmasının önünün açılması gerektiğini söyledi."

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmalılar

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan, dar gelirli ve asgari ücretle çalışan 100 bin vatandaşın konut sahibi olması için başlatılacak projenin vatandaşlar ve piyasa için olumlu olduğunu söyledi.

“ESNAFIMIZIN DA EV SAHİBİ OLMASININ ÖNÜ AÇILMALI”

Esnaf ve sanatkarların da  kira öder gibi düşük faizle ev sahibi olmasının önünün açılması gerektiğini ifade eden  Genel Başkan Bendevi Palandöken, “Yıllarca devletine yük olmadan çalışıp kendi yağı ile kavrulan esnaf ve sanatkarlarımız kira, vergi, sigorta primleri vs derken her yıl belli bir ödeme yapıyor. Öte yandan başını sokacak bir ev almak için bankaya gittiğinde kredi çekerken önüne dünya kadar prosedür engeli çıkıyor. Geçmişteki tüm borçlarını ödemiş olsa bile sicil engeliniz var denilerek esnafımıza kredi verilmiyor. Sabah ezanıyla dükkanını açıp geç saatlere kadar çalışan, istihdama katkı sağlayan esnafımızın ve ailesinin mağdur olmaması için, dar gelirli vatandaşlar için başlatılacak konut kampanyasının benzeri esnafımız için de yapılmalı. Esnaf ve sanatkarlarımız da düşük faizle kira öder gibi ev sahibi olabilmeli. Anayasamızın 174. maddesinde de belirtildiği gibi, ‘esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler’ kapsamında böyle bir kampanya başlatılırsa camiamız adına sevindirici olur. Vatandaşın ve esnafın rahatlaması piyasanın da rahatlaması demektir” dedi.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 12:40
YORUM EKLE