banner434

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılmalı

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz: “işletmelerin finansal olarak varlığını sürdürmesi ve istihdam kaybı yaşanmaması adına kısa çalışma ödeneği uygulamasının en azından Eylül sonuna kadar uzatılması uygun olacaktır” dedi.

Ekonomi 01.07.2020, 12:06 01.07.2020, 12:16
Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılmalı

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz: kısa çalışma ödeneği uygulamasının en azından Eylül sonuna kadar uzatılması uygun olacağını belirtti.

Ömer Karadeniz: “Federasyonumuz başta olmak üzere birçok STK tarafından kısa çalışma ödeneğinin uzatılması adına kamu otoriteleri nezdinde gerçekleştirdiğimiz girişimlerin karşılık bulması memnuniyet verici. Ülkemiz ekonomisini küresel şoklara karşı daha dirençli hale getiren imalat sanayinin öneminin bu süreçte kamu otoriteleri nezdinde de daha iyi anlaşıldığını ve önümüzdeki süreçte politikaların bu yönde şekillendirileceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılmalı

Salgın sürecinde sipariş iptallerinden kaynaklı olarak ticaret hacmi daralan plastik sektörünün normalleşme ve salgın sonrası dönemde dış pazarlarda rekabet gücünü yitirmemesi gerektiğini ifade eden Karadeniz: “Sektörümüzün küresel talepte yaşanacak toparlanma dönemine hazır girmesi için nitelikli, yetişmiş iş gücünü kaybetmemesi büyük önem arz ediyor. İstihdamın korunması için sektörün elindeki en önemli araç ise kısa çalışma ödeneği olarak karşımıza çıkmakta. Bu sebeple, işletmelerin rahat bir nefes alabilmesi ve önünü görebilmesi adına kısa çalışma ödeneğinin en azından Eylül ayına kadar uzatılmasının uygun olacağını düşünüyoruz” dedi.

PLASFED olarak Tüm STK’lar ile Uyumlu Çalışmalarımız Sürecek

18 Haziran’da İKMİB, AKİB, TOBB Ambalaj Meclisi, EVFED, ASD, BASİAD, BURPAS, EASD, EGEPLASDER, EVSİD, KAYPİDER, KSD, PAGDER, PAGEV, SEPA ve ZÜCDER gibi plastik sektöründe faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarının başkanlarının katılımıyla online olarak gerçekleştirdikleri Sektörde "Başkanlar Konuşuyor" etkinliğinde tüm başkanların dile getirdiği ülkenin ve sektörün arzu edilen noktalara ulaşması için, hep birlikte hareket etmek zorunzorunda olduklarını belirten Karadeniz, "Söz konusu toplantıda, ortak hareket edilmesi hususunda karara bağlanan maddeler arasında yer alan ‘kamu desteklerinden imalat sanayinin azami derecede faydalanması’ için çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğiz ve bu doğrultuda ilgili kamu kuruluşlarımıza da her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)