Alexa

Koalisyon hükümeti kurulup, acil tedbir alınmalı

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin ekonomik meselelerine hızla ve acilen tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Koalisyon hükümeti kurulup, acil tedbir alınmalı

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Yeni bir hükümetin, koalisyon hükümetinin hızla kurulup, Türkiye'nin ekonomik meselelerine hızla ve acilen tedbir alınması lazım. Yeni bir büyüme modaline ihtiyacımız var. Bu kapsamda ben ülkemin geleceğinden umutluyum." dedi.


Hisarcıklıoğlu, vergi rekotmenleri ödül töreni ile TOBB tarafından yaptırılacak meslek lisesinin imza törenine katılmak için Adana'ya geldi. Hisarcıklıoğlu, törenin yapılacağı Hiltonsa'da iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, milli iradenin 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıktığını ve sandığın 'koalisyon kurun' dediğine dikkat çekti. Siyasi partilerin bundan sonra hızla hareket etmelerini beklediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, "Niçin bekliyoruz bunu. Şunun için bekliyoruz. Biz büyümede tıkandık. Son 6 yıldır yerimizde sayıyoruz. Sayın Bababacan'ın dediği gibi orta gelir tuzağının içindeyiz. Kişi başına Milli geliri 10 bin dolara getirdik, kaldık. 6 yıldır aynı yerdeyiz." diye konuştu.

'YENİ BÜYÜME MODELİNE İHTİYACIMIZ VAR'


Hisarcıklıoğlu, milli gelirde aynı yerde olmanın aksine 2013'te Türkiye'nin gayri gafi milli hasılasının 820 milyar dolarken 2015'te bu rakamın 780 milyar dolarında civarında olacağını hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, "Yani 2 seneye göre 40 milyar dolar kaybımız söz konusu olacak. Biz tekrar hızlı bir büyüme trendine girmek durumundayız. İnsanlara iş bulabilmek için yapmak zorundayız. Zenginleşmek için yapmak durumundayız. Onun için yeni bir hükümetin koalisyon hükümetinin hızla kurulup Türkiye'nin ekenomik meselelerine hızla acilen tedbir alınması lazım. Yeni bir büyüme modaline ihtiyacımız var. Bu kapsamda ben ülkemin geleceğinden umutluyum."

'HUZUR OLMADAN TİCARET OLMAZ'


Girişimciler olarak devletten para pul istemediklerini ancak sanayide Türkiye'nin önündeki ülkelerde iş adamlarının desteklendiği gibi katkı beklediklerini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Benim ülkemin önündeki sanayici iş adamı hangi şartlarda üretim yapıyorsa hangi şartlarda istihdam sağlıyorsa bize de bunu sağlayın. Ama birşey de olmazsa olmazımız. Huzur olmadan ticaret olmaz. Allah memleketimizden huzur ve birlik beraberliği eksik etmesin. Huzur olmadan ticaret olmaz. Ticaret olmadan da zenginlik olmaz. Zengin olmak istiyorsak ticaretin önünü açacağız. Ticaretin de tek bir ilacı var huzur."

Bu arada, Adana'da en fazla kurumlar ve gelir vergisi ödeyen ve Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasına giren firmalara da plaket verildi. Törene, Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, iş adamları da katıldı.
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2015, 03:32
YORUM EKLE