Kurbanlıkların Kilo Fiyatları Ne kadar?

Kurban fiyatları belli olmaya başladı. Peki kurbanlık fiyatları ne kadar oldu? 2019 kurban fiyatları ve kilogram fiyatları ne kadar oldu. Büyükbaş Kurban fiyatları merak ediliyor.

Ekonomi 05.07.2019, 20:17 05.07.2019, 20:47
Kurbanlıkların Kilo Fiyatları Ne kadar?

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kurban bayramında kurban kesmeye hazırlanan Müslümanlar kurban giyatlarını araştırmaya başladı. Kurban fiyatları ne kadar olacak, büyükbaş kilogram fiyatları ne olacak? şeklinde merak eden vatandaşlar araştırmaya başladı.

KURBANLIK KİLO FİYATI NE KADAR?

Kurban Bayramı yaklaşırken kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, kurbanlık fiyatlarıyla ilgili açıklama yaparak, "Bu yıl büyükbaşta kilogram fiyatları 26 liradan başlayacak" dedi.

Yücesan, "İstanbul'da bu yıl 80 bin civarında büyükbaş, bir milyona yakın da küçükbaşın kesileceğini düşünüyoruz. Büyükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10-15 yukarıda olacağını öngörüyoruz. Bu yıl büyükbaşta kilogram fiyatları 26 liradan başlayacak. Karaman Anadolu koyununun kilogramının 23-24 liradan, kıvırcık koyunların ise 24-25 liradan satışa çıkması bekleniyor" dedi.

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan "Hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bu fiyatlar beklenen rakamlar. Arz fazla olursa rakamların geçen yılla aynı seviyeleri inmesi mümkün olacaktır." dedi.

Türkiye genelinde Kurban Bayramı'nda 800 bin-bir milyon aralığında büyükbaş, 2,5-3 milyon dolaylarında da küçükbaş hayvan kesildiği halihazırda Türkiye'nin yeterli stoku bulunduğu, mevcut hayvan varlığının da fazlasıyla yeterli olduğuna dikkat çekildi.

Dinimizde iki bayramdan biri olan Kurban Bayramı’nda vatandaşlar ibadetlerini yerine getirecekler. Kurban kesecek olan vatandaşlar dana, koç, koyun, keçi kurban fiyatları ne kadar oldu merak ediyor. İşte büyükbaş, küçükbaş kurban fiyatları ve diyanet kurban kesim bedeli…

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ise, kurbanlıkların kilogram fiyatlarını 20 ila 23 TL olarak açıkladı.

Hastaoğlu, tosunun canlı kilogram fiyatı 23 TL, damızlık vasfını kaybetmiş düve 22 TL, damızlık vasfını kaybetmiş inek 20 TL, dişi koyun 20 TL, erkek koyun ise 22 TL'den satılacak. Kombinalardaki kesim ücretleri ise büyükbaş için 450 TL, küçükbaş için 100 TL, parçalama ücreti 350 TL, et çekim ücretini ise 2 TL olarak belirtti.

DİYANETİN AÇIKLAMALARINA GÖRE KURBAN KESİM BEDELİ NEDİR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kurban kesim bedelinin yurt içinde 890 TL yurt dışında 725 TL olarak belirlendiğini açıkladı.2018 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin ise yurt içinde 850, yurt dışında 625 lira olarak ifade edildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)