Memur ve Emekliler Enflasyona Ezilmeye Başladı

BASK Samsun İl Başkanı Bayram UZUNOĞLU Ocak 2021 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; memur ve emeklilerinin 2021 yılının ilk ayını yine kayıpla kapadıklarını belirtti

Ekonomi 05.02.2021, 13:17
Memur ve Emekliler Enflasyona Ezilmeye Başladı

Ocak 2021 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle basın açıklamasında bulunan BASK Samsun İl Başkanı Bayram UZUNOĞLU ; memur ve emeklilerinin 2021 yılının ilk ayını yine kayıpla kapadıklarını belirtti

TÜİK tarafından açıklanan ve kamuoyunun ASLA inandırıcı bulmadığı ısmarlama rakamlara göre, Ocak ayında enflasyon (TÜFE) % 1.68 artığını dile getiren Uzunoğlu,  "Bu durumda, Hakem Kurulu tarafından Ocak ayında memur ve emeklilerine reva görülen % 3’lük sadaka miktarı artışın % 56’sı erimiştir. 29 Ocak Cuma günü, taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil tüm kamu işçileri 2021 yılının ilk ikramiyesini aldılar.  BASK olarak Cumhurbaşkanına 16.kez başvurmuş ve siyasi partilerle sorunu defalarca paylaşmış olmamıza rağmen, memurlara bir nebze nefes aldıracak 4688 sayılı Yasada yer alan ikramiye hakkı göz ardı edilmektedir. Yetkili sendikalardan ise tek ses çıkmamaktadır. Kamu görevlileri bunun hesabını sözde yetkili sendikalardan sormalıdır!" dedi.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN OCAK AYI KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Ocak ayı enflasyonu ile (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Hakem Kurulu Kararı gereği Ocak ayında aylığındaki 111,78 TL’lik artışın 67,20 TL’si erimiştir

Aynı şekilde;

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığındaki erime miktarı 72,01 TL,

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığındaki erime miktarı 81,67 TL,

8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığındaki erime miktarı 117,77 TL,

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığındaki erime miktarı 79,01 TL,

12/3 derece ve kadrodaki bir teknisyenin aylığındaki erime miktarı 75,51 TL,

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığındaki erime miktarı 125,09 TL’dir

Büyümeden pay alamayan ve açlık sınırı ile yoksulluk sınırı arasındaki bir aylığa mahkûm edilen memurlar, yetkili sendikaların duyarsızlığı nedeniyle toplu sözleşme düzeninin kurbanları haline gelmişlerdir.

HAKEM KURULUNUN TOPLU SÖZLEŞMESİ REVİZE EDİLMELİDİR

Hakem Kurulu Kararı gereği memur ve emekli aylıklarına Ocak ayında (2020 yılı ikinci altı aylık enflasyon farkı hariç) % 3 oranında artış yapılmıştır. Aynı karar gereği 2021 yılı Temmuz ayında da memur ve emeklilerine % 3’lük artış yapılacaktır.

Hükumetin 2021 yılı enflasyon tahmini % 8, Merkez Bankasının enflasyon beklentisi ise % 9.4’tür. Bu durumda iktidar memur ve emeklilerinin aylıklarının enflasyonun altına kalacağını ilan etmiştir. Dönem sonlarında verilen enflasyon farkları kayıpları karşılamamaktadır.

Oysa Ocak ayında harç ve vergilere yapılan artış % 9.11.

Memurların yemek ücretlerine Ocak ayında yapılan artış % 8.

Lojman kiralarına yapılan artış % 14.

Kamu sosyal tesislerinden yararlanmada ücret artışı % 9 ile % 14.

Kamu personelinin yararlandığı kreşlerde aylık bakım ücretindeki artış % 10 artış yapılmıştır.

Gıda maddelerindeki artış hızı ise nefes kesmektedir.

Şekere yapılan % 10’luk zammın üzerinden 24 saat geçmemiştir.

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve diğer ürünlerdeki artışlar takip edilemez hale gelinmiştir.

Buna rağmen Hakem Kurulu kararının hala revize edilmemiş olması memur ve emeklilerine düşmanlıktan başka bir şey değildir.

Bu nedenlerle Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan topla sözleşme mutlaka revize edilmeli, artış oranı beklenti ve tahminlerin üzerine çekilmelidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)