Alexa

Memurlar Hakem Kurulu'nda

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren karar milyonlarca vatandaş tarafından bekleniyor. Bu karar 28 Ağustos'ta açıklanacağı belirtiliyor.

Memurlar Hakem Kurulu'nda

Hakem Kurulu, memurlara yapılacak zam konusunda çalışmalarına devam ederken kararın en geç 28 Ağustos'ta açıklanacağı belirtildi. Ancak Hükümet ile Memur-Sen arasındaki zam anlaşmazlığı devam ediyor. 

Yetkili sendika Memur-Sen'in 2 yıl için toplam 27 puan zam talebine Hükümetin teklifi 2 yıl için toplam yüzde 14 oldu. Hem Kamu İşveren Heyeti hem de Memur-Sen Hakem Kurulu'na başvuruda bulundu.

Hakem Kurulu bütçe imkanlarıyla, talepleri karşılaştırıyor. Tüm bu çalışmaların ardından memur ve memur emeklilerinin 2 yıl boyunca alacağı zam oranı belli olacak. Kurulun bağlayıcı kararını 28 Ağustos'a kadar açıklanması bekleniyor.

Memur-Sen'den eş zamanlı açıklama

Hakem Kurulu çalışmalarını sürdürürken Memur-Sen de yurt genelinde "emeğe saygı adalete davet" çağrısıyla eş zamanlı miting ve basın açıklaması yaptı. Adalete çağrı mitinginde Memur-sen, " tekliflerinin dekkate alınmadığını belirtilerek şöyle konuşuldu:

Teklifimiz Dikkate Alınmadı

Milyonlarca insanı ilgilendiren ve fakat Kamu İşvereninin, Konfederasyonumuza sunduğu teklifte yok saydığı; Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, 3600 ek gösterge,Yardımcı hizmetler sınıfınınGenel İdare Hizmetlerisınıfına geçirilmesi, Kademe derece sınırlamasının kaldırılması, Bayram ikramiyesi,Kılık-kıyafet yasağının kaldırılması,Gelir vergisi mağduriyetinin son bulması,Dayanışma aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesigibi temel tekliflerimiz dâhil toplam 657 teklifimiz gayet makul ve makbul teklifler olmasına karşın sanki hiç yapılmamış gibi Kamu İşvereni tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmamış, bunlara ilişkin herhangi bir teklif masaya getirilmemiştir." dedi.

Yine Memur-Sen Ankara İl Başkanı Ali Yaz, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'ndan beklentilerini şu sözlerle dile getirdi:

"Bütün parametrelerin dikkate alındığı adil ve hakkaniyetli bir hüküm bekliyoruz."

Bu arada KESK üyeleri de toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine salı günü 1 günlük iş bırakma eylemi yapacak.

YORUM EKLE