Merkez Bankası Kararı Doların Ateşini Aldı

Merkez Bankasının faiz kararı öncesi 4,08 seviyesinde seyreden dolar, karar sonrası 4,03 seviyesine geriledi. 

Ekonomi 25.04.2018, 20:08 25.04.2018, 20:16
Merkez Bankası Kararı Doların Ateşini Aldı

Merkez Bankasının gecelik borç verme faiz oranını 75 baz puan artırılması sonrası, dolarda aşağı yönlü hareket gerçekleşti.

Karar öncesi 4.0830 seviyesinde hareket eden dolar karar sonrası, 4.0335 seviyesine kadar geriledi. Kur şu sıralarda 4,0650 seviyesinden işlem görüyor. Merkez Bankası, politika faizini yüzde 8'de, faiz koridorunun alt ve üst bandını ise sırasıyla yüzde 7,25 ve yüzde 9,25 düzeyinde bıraktı. 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu şu açıklamalarda bulundu:

"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. İthalat fiyatlarındaki yükseliş söz konusu riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir."

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)