Nafaka Hukuku ve Nafaka Davaları

Ekonomi 12.07.2019, 00:26 02.02.2021, 02:03
Nafaka Hukuku ve Nafaka Davaları

Boşanma kadın ve erkek için yıkıcı bir durumdur. Aile birliğinin dağılması, çocukların velayeti, nafaka durumu gibi bir çok konu çözülmeyi bekler. Boşanmaya karar verdiğiniz anda ilk yapılacak eylem tecrübeli bir boşanma avukatı bulmaktır. Firma bünyesinde branşlaşmış avukatlar ile hizmet verir. Herhangi bir dalda branşlaşmak o dala ait ayrıntıyı ve detayı daha iyi bilmek demektir. Boşanma sonrasında nafaka bağlanması kişilerin geliri ile doğru orantılıdır. Dört çeşit nafaka vardır.

Tedbir Nafakası

Evlilik birliği boşanma sonuçlanana kadar yasal olarak devam eder. Yasal olarak devam etmesi nedeniyle eşlerin yükümlülüğü de devam eder. Tedbir nafakası boşanma davası açıldığı andan itibaren bağlanan nafaka türüdür. Çocukların yanında kaldığı eşe tedbiren belirlenen nafaka hakim onayıyla belirlenir. Kanunlar yasal olarak eş ve çocukların boşanma gerçekleşene kadar geçimini düşünmek zorundadır. Hakim biri eş diğeri çocuklar olmak üzere iki çeşit tedbir nafakasına hükmeder. Boşanma davası açıldığı anda tedbir nafakası başlar ve boşanma gerçekleştiği anda biter. Hakim ara karar ile bu nafakayı belirler. Tedbir nafakası için cinsiyet fark etmez.

Yoksulluk Nafakası

Yoksulluk nafakası için eşlerden birinin talep etmesi gerekir. Yoksulluk nafakası isteyen taraf diğer taraftan daha fazla kusurlu olmamalıdır. Talep edilmezse hakim yoksulluk nafakasına hükmetmez. Yoksulluk nafakası boşanma davası bittikten sonra başlar. Boşanma davası bittikten sonra 1 yıl içinde ayrı bir dava olarak açılabilir. Yoksulluk nafakasında kişinin geliri önemlidir ve evlilik birliğinin bitmesiyle kişi yoksulluğa düşecektir. Böyle durumlarda talep edilebilir. Firma boşanma davalarında nafaka hukuku için titizlikle çalışır. Boşanan eşin ve çocukların mağduriyetini önlemek için gereken her delil hassasiyet ile toplanır. Yasal prosedürü iyi bilen boşanma avukatları ile bu süreci rahat atlatmanız sağlanır.

İştirak Nafakası

İştirak nafakası isteğe bağlı değildir. Velayeti kaybeden eş çocuğun masraflarına katılmak ve iştirak etmek zorundadır. Eşin geliri doğrultusunda nafaka miktarı belirlenir. Çocuk ergen oluncaya kadar devam eder. Boşanma durumlarında en çok tartışılan konulardan biri de iştirak nafakası durumudur. Firma nafaka avukatı ile mağduriyetinizi en aza indirir. Karşı tarafın geliri ve üzerine kayıtlı malların tespiti istenerek makul ölçüde mağdur olmayacağınız şekilde iştirak nafakası almanızı sağlar.

Yardım Nafakası

Nafaka sadece evlilik ile olmaz. Üst soy ve alt soyun da birbirlerinden nafaka talep etme hakkı vardır, buda ancak yardım nafakası ile mümkündür. Nafaka isteyen alt soy yoksulluğa düşmelidir, ancak bu şekilde nafaka talebinde bulunabilir. Firma bünyesinde deneyimli nafaka avukatları ile hizmet verir. Nafaka konusu boşanma davasının açılması ile başlar ve boşanma gerçekleştikten sonra bir yıla kadar süresi vardır. Boşanmadan sonra nafaka artırımı için de firmadan destek alabilirsiniz. Boşanma sürecini en az zarar ve mağduriyet ile atlatmak ve haklarınızı kaybetmemek için firma ile iletişime geçmeniz gerekir.

Yorumlar (0)