Alexa

Öğrenci Evi, Kiralamak mı Satın Almak mı Daha İyi?

Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra kiralık ev piyasası da hareketlenmeye başladı. yapılan araştırmalarda, öğrenciler en çok 1.000 - 1.500 TL’lik konutları kiralıyor. Peki şu anda kredi faiz oranlarına göre konut kiralamak mı yoksa satın almak mı karlı oluyor?

Öğrenci Evi, Kiralamak mı Satın Almak mı Daha İyi?

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından kiralık konut piyasasında canlanma yaşanmaya başladı. Kiralık ev piyasasında yaşanan artışın ardından piyasalarda ki fırsatlara dikkat çekildi.

Araştırmalara göre, - öğrenciler en çok 1.000 - 1.500 TL’lik konutları kiralama eğiliminde oluyor. 500 bin TL’ye kadar olan konut kredi faizi oranlarının kamu bankalarında aylık %0.99’a düşmesiyle birlikte öğrenciler için kiralama yerine satın almanın ciddi bir alternatif haline geldiği vurgulanıyor. konuyla ilgili açıklamada bulunan Emre Erşahin, “Bir öğrenci 4 yıllık lisans eğitimi boyunca kiraya bir ev satın alacak tutarda para harcıyor. Yeni faiz oranlarında bu kira tutarlarına yakın taksitlerle konut satın almak mümkün” dedi.
100 bin TL altında konut satın almanın mümkün olduğunu ifade eden Erşahin açıklamasında şöyle konuştu:

“100 bin TL altında 144 adet konut satışta, özellikle Ankara’dayoğunlaşan alternatifler var. Öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlarda ev kiralarını en az 4 yıllık eğitim-öğrenim süresiyle çarptığımızda aslında bir öğrenci ailesinin kiraya ödediği ortalama miktarla ev satın almasının mümkün olduğunu ve bu satın almanın uzun vadede daha kazançlı olduğunu söyleyebiliriz, üstelik satın alınan konutun 4 yıl sonraki satış değeri de TL bazında artmış olacak, bu durumda aileler hem alırken hem satarken kar edebilir” dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE