banner434

banner433

Online Otobüs Bileti Satışları Rekor Kırdı

Ramazan Bayramı döneminde Türkiye genelinde yolcular yükselen bilet fiyatlarına rağmen, otobüs ve uçak biletlerine yoğun talep gösterdi.

Ekonomi 29.04.2022, 22:23
Online Otobüs Bileti Satışları Rekor Kırdı

Akaryakıt fiyatlarının artması bir yandan otobüs ve uçak bileti fiyatlarına yansırken, bir yandan da özel araçla ve kiralık araçla yolculuğun maliyetini otobüs ve uçağa kıyasla daha çok artırdı. Bu nedenle bu yıl Ramazan Bayramı döneminde şehirler arası yolculuklarda özel araçla yolculuklar azaldı, otobüs ve uçağa yönelim arttı.

Uçakların kapasitelerinin sınırlı olması nedeniyle de online bilet satışlarında bu bayramın parlayan yıldızı otobüs oldu. Pandemiden bu yana seyahat kısıtlamalarının geçerli olmadığı ilk bayram olan Temmuz 2021 Kurban Bayramı dönemi ile önümüzdeki hafta kutlayacağımız Mayıs 2022 Ramazan Bayramı dönemi karşılaştırıldığında, son Kurban Bayramı yaz dönemine denk gelmesine rağmen, önümüzdeki Ramazan Bayramı dönemine yönelik online otobüs ve uçak bileti satışlarında rekor rakamlara ulaşıldı. Obilet.com’dan yapılan açıklamaya göre, Perşembe gün sonu itibarıyla alınan istatistiklere göre bayram öncesi son cuma-cumartesi-pazar yolculuklarına yönelik online bilet satışları bir önceki Kurban Bayramı öncesindeki cuma-cumartesi-pazar yolculuklarına kıyasla otobüste yüzde 63, uçakta yüzde 21 yukarıda seyretti. Cuma-cumartesi satışlarıyla birlikte söz konusu artış oranlarının otobüste yüzde 70’e, uçakta ise yüzde 25’e ulaşmasının beklendiği kaydedilirken, Obilet.com’un bayram öncesi haftada 2012’de kurulduğu günden bu yana geçen 10 yıllık dönemdeki günlük ve haftalık satış rekorlarını kırdığı belirtildi.

Obilet.com’un verilerine göre bu bayram döneminde bir önceki bayram dönemine göre, bilet satışları en çok artan hedef şehirler otobüste sırasıyla Erzincan, Batman, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Elazığ olurken, uçakta ise Kıbrıs (Lefkoşa), Hatay, Diyarbakır, Iğdır ve Mardin başı çekti. Temmuz 2021’de geçen Kurban Bayramı’na oranla bu bayram için satışları en az artan şehirler ise, mevsim farklılığı nedeniyle Batı ve Güney bölgelerimizdeki tatil yöreleri oldu. Mevsimsel etki hariç değerlendirildiğinde ise, bu bayram otobüs yolculuklarında Sinop, Tekirdağ, Artvin, Bartın ve Giresun; uçak yolculuklarında ise Balıkesir, Amasya, Kahramanmaraş, Denizli ve İstanbul’a yönelik bilet talepleri nispeten sönük kaldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)