Pandemi nedeniyle Yaşadığımız kaybı büyük oranda geri aldık

Ahmet Güleç, mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatının 2020’nin ilk dokuz aylık döneminde 3,94 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Ekonomi 09.10.2020, 21:40 10.10.2020, 00:00
Pandemi nedeniyle Yaşadığımız kaybı büyük oranda geri aldık

İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatının 2020’nin ilk dokuz aylık döneminde 3,94 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

İhracatın 2,4 milyar dolarlık bölümünü ise mobilya sektörü oluşturduğunu belirten Güleç, "mobilyada ihracatın Eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,34 artış yaşandığını ifade ederek, “Pandemi nedeniyle üç aylık dönemde yaşadığımız kaybı büyük oranda geri aldık. Haziran’da başlayan ve Eylül ayında da süren artışı, diğer aylarda da yakalamamız halinde yılı, 4 milyar hedefini yakalayarak tamamlayacağız” dedi.

Mobilyanın söz konusu rakam içindeki miktarı 2,41 milyar dolar olurken, Haziran’da büyük oranda telafi edilmeye başlanan pandemi kayıplarının Eylül ayında da sürmesi, yılın geri kalanına ilişkin umutları arttırdığı gibi 2021’e güçlü bir giriş yapılacağının sinyallerini verdiğini belirten Güleç," İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti: “Mobilya kağıt ve orman ürünleri sektörünün tamamı için ihracatımızda Eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,42’lik bir aştır yaşadı. Mart-Nisan-Mayıs aylarında uygulanan sert karantina koşulları nedeniyle yaşadığımız kaybı geri alma hareketi Haziran’da başlamıştı ve grafikler bu olumlu gidişatı Temmuz ve Ağustos’tan sonra Eylül’e taşıdığımızı gösteriyor.

Sadece mobilya tarafında gerçekleşen toparlanma ise bu sektör özelinde ibrenin bizden yana döndüğünü gösteriyor. Çünkü aylık bazda baktığımızda Haziran’dan mobilyada geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48’lik artış yaşadık, Temmuz’da bu oran yüzde 11,75, Ağustos’ta yüzde 1,7 ve şimdi Eylül’de yüzde 13,34 olarak gerçekleşti. Bütün bunlar birliğimizin ve her bir ihracatçımızın ‘yeni normal’in disiplinlerine hızla ayak uydurmasıyla gerçekleşti. Yılın geri kalanında da aylık bazda geçen yıla göre artışımız devam ederse mobilya tarafında sene başında belirlediğimiz 4 milyar hedefini tutturabileceğiz. 2021 yılına ise güçlü bir giriş yapacağız.” dedi.

Konuya ilişkin basın bültenini görsellerle birlikte ekte iletiyorum. Haber olarak değerlendirmeniz dileği ile iyi günler, iyi çalışmala.

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu