Sağlığın Tasarrufu Olmaz!

2019 yılında başlanan tasarruf uygulamalarına 2020 yılında da devam edilecek. Bu doğrultuda burun spreyi, ağrı kesici, pomad ve benzeri kalemlerde toplamda 134 ilaç geri ödeme sisteminden çıkarılacak.

Ekonomi 17.12.2019, 22:10 17.12.2019, 23:39
Sağlığın Tasarrufu Olmaz!

Türk Eczacılar Birliği Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, Devletin birçok alanda tasarruf yapabileceğini ancak sağlık alanındaki tasarruflar sadece finansal kaygıyla yapılmaması gerektiğini belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu 2019 yılında başladığı tasarruf uygulamalarına 2020 yılında da devam edeceği ve bu doğrultuda burun spreyi, ağrı kesici, pomad ve 134 ilacın geri ödeme sisteminden çıkarılacağı basına yansıdı. Ayrıca ikinci aşamada ilaçlarda yüzde 15-20 bandında uygulanan iskonto tutarının yüzde 40 olacağı; üçüncü aşamada ise eşdeğer yerli ilaca verilen ek yüzde 10 destek kaldırılacağı iddialar arasında yer buluyor.

Bu iddialar doğru olduğu taktirde halk sağlığı adına sorunlu bir tablonun ortaya çıkacağının aşikâr olduğunu belirten Ferhat Karacan, "Türk Eczacıları Birliği olarak kurulduğumuz günden bu yana hak temelli bir bakış açısını benimsiyoruz. Sağlığa erişimi; eşit, adil, uygun maliyetli olmasını her daim savunuyoruz. Sağlık alanında eşitsizliğin giderilmesi, toplumun doğru yönlendirilmesi, akılcı ilaç kullanımını sağlayan politikaların geliştirilmesini ve sağlık sistemlerinin erişilebilir olmasını savunuyoruz." dedi.

İlaç harcamalarının 2005 yılında toplam tedavi harcamalarının %50’sini oluştururken 2015 yılında bu tablo %30 bandına çekildiğini, vatandaşın cebinden sağlığa ayırdığı miktar da yıllar içerisinde arttığına dikkat çeken Ferhat Karacan, 2009’da 8,1 milyar TL iken, 2014 yılında 15 milyar TL’ye ulaştığını, 2017 yılında kişi başı sağlık harcaması, tüm sağlık harcamalarının % 17,1’ini oluşturduğunu ve kişi başı sağlık harcaması, 2017 yılında 1.751 TL iken, 2018 yılında % 15,9 artarak 2,030 TL’ye yükseldiğini belirtti.

Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, yazılı basın açıklamasını şöyle sürdürdü:

Bugün gelinen noktada sosyal güvenliğin kapsamını geliştirmekten, herkese ücretsiz sağlık hizmeti vermekten bahsedilen bir durumdan halkın ilaca erişimini zorlaştıracak bir pozisyona gelindiğini söylemek mümkün olacaktır. Zira veriler de bunu kanıtlar niteliktedir. Halkın sağlığa ve ilaca erişimini zorlaştırmak yerine kolaylaştırmak gerekir. Ulaşılabilir sağlık hizmeti için ilaçların geri ödeme kapsamından çıkarılması yerine daha fazla ilaç kaleminin geri ödeme kapsamına alınması gerekir.

Geçmişten bu yana yapılan bu tarz tasarruf girişimleri, SGK harcamalarını aşağı çekmediği gibi aksine geri ödeme kapsamından çıkarılan ilaçların fiyatlarının artmasına neden olmuş halkın ilaca erişimini zorlaştırmıştır. Pek tabii devlet birçok alanda tasarruf yapabilir. Ancak sağlık alanındaki tasarruflar sadece finansal kaygıyla yapılamaz, yapılmamalıdır. Bu konularda atılacak adımlar; ülke gerçeklerine uygun, ilaca erişim koşullarını gözeten, sağlık politikalarında sosyal anlayışı göz önünde bulunduran perspektifte olmalıdır.

Türk Eczacıları Birliği olarak; söz konusu iddiaların yetkili merciiler tarafından aydınlatılmasını bekliyoruz. Şayet doğruluk payı varsa bu adımlardan derhal vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442