Yandex Metrika

Seçim sonrası 'yapısal reform' uyarısı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, Türkiye’nin kredi profili ve değerlendirmesinin “İstikrarlı ve öngörülebilir siyasi bir ortamın, yapısal reform ve ekonomik dengelerini oluşturmasına bağlıdır.”açıklaması yaptı

Seçim sonrası 'yapısal reform' uyarısı
03 Kasım 2015 Salı 09:34

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, açıklamasında Türkiye’nin kredi profili ve değerlendirmesinin “İstikrarlı ve öngörülebilir siyasi bir ortamın, yapısal reform ve ekonomik dengelerini oluşturmasına bağlıdır.” ifadalerine yer verdi.

Yapılan çıklamada, seçimlerden sonra "belirsizliğin azalması ve hükümet yapısının siyasi riskilerin azaldığı anlamına gelmediğine" dikkat çekildi. 

Bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in seçim sonrası yaptığı değerlendirmede, AK Parti’nin parlamentoda çoğunluğu kazanması kısa vadede siyasi belirsizliği azalttığı ancak, yüksek enflasyon, düşük büyüme ve değişen sermaye hareketlerine karşı oluşturulacak ekonomik stratejinin nasıl oluşturulacağına dikkat çekildi. Moody’s Türkiye'deki bankaların gelişmekte olan ülkelere yönelik kaçış riski ve yüksek jeopolitik risklerle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Özellikle kırılgan yatırımcı güvenin ve Türk Lirası’nın değişkenliği ile mücadele edebilecek ekonomik stratejileri geliştirmenin önemine dikkat çekildi. 

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı gücünü genişletme çabalarına girerse, iç siyasi gerginliğini yüksek kalacağını" belirten Fitch, PKK ile Türkiye arasındaki çözüm süresinin bittiğini, seçimlerden sonra Halkın Demokrasi Partisi (HDP)’nin meclise girmesine rağmen, barış sürecinde belirsizlik olduğuna vurgu yaptı. Bölgedeki istikrasızlıkla birlikte, haziran ayından beri Türkiye’deki şiddetin tırmanması ile sonuçlandığı hatırlatıldı. Kuruluş, politik risklerin Türkiye'nin kredi notu üzerinde uzun zamandır üzerinde baskı oluşturduğunu ifade ederek "İsteğe bağlı politika yapılması, hükümetin etkinliği, politika öngörülebilirliği çökertmek ve sermaye akımlarını çaydırmak (hayal kırıklığına uğratmak) gibi kaygılar Türkiye’nin kredi notu üzerinde baskı oluştuyor." ifadelerine yer verdi. 

Fitch açıklamasında, "Kilit önemdeki ekonomi bakanlıklarına ilişkin görevlendirmelerin yapılması politika niyetine yönelik öncü işaret olabilir. Ekonomik istikrar için bir diğer önemli konu ise seçim sonrası Merkez Bankası'nın (MB) üzerindeki politik baskınının boyutu" olduğuna dikkat çekildi.

Derecelendirme kuruluşu, AK Parti hükümetinin detaylı programlarla istihdam piyasasındaki kilit zayıflıkları, enerji verimliliği, eğitim, özel sektör tasarruflarının ve yatırımlarının artırılması gibi önemli konuları ele aldığını ama “Ağır seçim takvimi, AKP’nin ekonomik politikası ve kadrosu konusunda belirsizlikleri artırmıştır” değerlendirmesinde bulundu. 

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası üzerinde yaptığı baskı örneğinde olduğu gibi, Türkiye’nin politika bütünlüğü ve kredibilitesi açısından aynı reytinge sahip diğer ülkelerden daha zayıf durumda kaldığını" ifade eden Fitch, "Politik belirsizlikliği ve öngörülebilirlik sorunlarının çözülmesi, ekonomik büyüme ve dış açıkların azlatmak için yeniden reformların teşvik edilmesi kredi notunu pozitik etkileyecektir" denildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.