Alexa

Seramik, yerli katma değer yaratan bir sektör

Türkiye Seramik Federasyonu tarafından “Yerli Katma Değer Raporu” açıklandı. Rapora göre, 10 yıllık süre zarfında, 7,32 milyar dolarlık inşaat seramikleri ihracatı gerçekleşti.

Seramik, yerli katma değer yaratan bir sektör

Türkiye Seramik FederasyonuYerli Katma Değer Raporu”nu açıkladı. Açıklanan bu rapora göre 2009-2018 dönemlerini kapsayan 10 yıllık süre zarfında, 7,32 milyar dolarlık inşaat seramikleri ihracatı gerçekleşti. 10 yıl içerisinde gerçekleştirilen toplam ihracat, ülkemize 5,93 milyar dolarlık yerli katma değer sağladı.

İnşaat seramikleri sektörü, son 10 yılda cari fiyatlarla 18,5 milyar TL üretimden katma değer yarattı. İnşaat seramikleri sektörünün katma değer yaratma gücünün 2009 yılında yüzde 29,4 olduğu; 2018 yılında ise yüzde 36’ya yükseldiği görülüyor. Seramik sektörünün ihracat yerli katma değer oranı yüzde 82 ile rekor seviyede bulunuyor.

Bu oran bir rekordur

Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, Sektörün 300 binden fazla dolaylı istihdam yaratan büyük bir yapı olduğuna dikkat çekerek, Yerli katma değer raporu, seramik sektörünün ülkeye ne kadar net döviz kazandırdığını net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi. Sektörün gerçekleştirdiği her 100 dolarlık ihracatın 82 doları ülkede kaldığını belirten Çenesiz, "Bu oran başlı başına bir rekordur. Seramik sektörü ihracatının artması cari açığın kapanmasında kıyaslanmaz oranda katkı sağlıyor. Yerli katma değer oranı çok yüksek ancak enerji yoğun bir sektörüz. İhracatımızın artması için sektöre özel, ihracat odaklı enerji politikalarına ihtiyacımız var. 2018 yılı başından bu güne 20 ayda sanayi doğalgaz fiyatına gelen yüzde 91’lik fiyat artışı uluslararası rekabet gücümüzü düşürüyor. Yüksek oranda yerli katma değer yaratan bir sektör olarak enerji politikalarında ihracata dayalı bir bakış açısına ihtiyacımız var.” dedi.

Türkiye Seramik Federasyonu tarafından açıklanan rapora göre, 2009-2018 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde, seramik kaplama malzemelerinin toplam 42,1 milyar TL ve seramik sağlık gereçlerinin ise 14,7 milyar TL üretim değerine ulaştığı gözlemleniyor. İnşaat seramikleri sektörünün son 10 yılda cari fiyatlarla 56,8 milyar TL değerinde üretim yaptığı belirtiliyor.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, 12:42
YORUM EKLE