SGK'ye Ödenecek Asgari Ücret Üzerinden Hesaplanan Prim Bakanlık Karşılayacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Nisan-mayısta normalleşme desteğinden yararlanamayan işçilerin SGK'ye ödenecek asgari ücret üzerinden hesaplanan priminin Bakanlıkça karşılanacağını belirtti.

Ekonomi 16.04.2021, 00:58
SGK'ye Ödenecek Asgari Ücret Üzerinden Hesaplanan Prim Bakanlık Karşılayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu "yiyecek ve içecek sektörüne yönelik destek ödemesi"ne ilişkin yazılı açıklama yapan Selçuk,"Nisan-mayısta normalleşme desteğinden yararlanamayan işçilerin SGK'ye ödenecek asgari ücret üzerinden hesaplanan primi Bakanlıkça karşılanacak" dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, nisan ve mayıs aylarında yiyecek ve içecek sektörlerinde çalışanlara prim desteği sağlayacaklarını ifade etti.

Yazılı basın açıklamasında, Ramazan ayının içinde bulunduğu nisan ve mayısta yiyecek, içecek sektörlerinde çalışanlara yönelik prim desteği sağlayacaklarını belirten Selçuk, Mart ayında çalışması olanlardan, Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme desteğinden yararlanamayan ve çalışmaya devam edilen işçiler için işverenlerin SGK'ye ödeyecekleri asgari ücret üzerinden hesaplanan primin Bakanlık tarafından karşılanacağını söyledi. Prim desteğinin yanı sıra yine aynı sektörde faaliyet gösteren iş yerlerinde ücretsiz izne ayrılan sigortalılara da destek verileceğini aktaran Selçuk, işverenlerin bu destekten yararlanabilmesi için çalışanlarını e-SGK sistemi üzerinden sigortalılıklarını tanımlaması gerektiğine işaret etti.

Bakan Selçuk, ödemelerin, çalışanlara İŞKUR aracılığıyla gerçekleştirileceğini kaydetti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)