Sicil Affında Son Durum Nedir, Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Sicil affında yaşanan son dakika gelişmeler merak ediliyor. 2017 yılında düzenlenen sicil affı yasası tekrar gündeme geldi. Mağduriyetlerin giderilmesi düşünülen sicil affı konusuna hız verildi. Peki sicil affı ne zaman çıkacak?

Ekonomi 25.03.2020, 01:51
Sicil Affında Son Durum Nedir, Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Sicil affı ne zaman çıkacak? Koronavirüs ile ilgili ekonomik anlamda mücadele için yeni kararlar alınmaya başlandı. 2020 Torba Yasa görüşmeler kapsamında mlyonlarca vatandaş tarafından bekleniyor. Kredi sicl affın çalışmalarında sona gelindi. 

Sicil affında yaşanan son dakika gelişmeleri vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. 2017 yılında düzenlenen sicil affı yasası esnaflar tarafından tekrardan talep ediliyor. Vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için sicil affı konusu hızlandırıldı. 

Koronavirüs sebebiyle alınan ekonomik tedbirler içerisine sicil affı yasası da eklendi.

TBMM’den geçmesi beklenen torba teklifte karışıksız çek ve sicil affı Meclis gündeminde hayata geçirilecek. Karşılıksız çek bedelinin onda biri, peşin kalan kısmı ise 12 taksitte ödenebilecek.

AK Parti kurmayları sicil affında tavsiye kararı alacaklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Mevcut düzenlemede kara listede olanlara kredi verilmesinde bankacılar sorumlu tutuluyor. Biz yeni yasa ile kara listenin dikkate alınmayacağını söyleyeceğiz. Ama sonuçta yine bankalar kendileri karar verecek" denildi.

SİCİL AFFI NEDİR?

2020 yılında meclise tekrar sunulan ve düzenleme yapılarak esnaf ve kara listedeki vatandaşlara umut olacak sicil affı yasası ile ilgili çalışmalar bitti. 2020 yılında torba yasa ile beraber sicil affı yasasının da yeniden düzenlenerek geçmiş dönemlerde bankalara borcu bulunan ve bu nedenle kredi alamayan kişiler listeden çıkarılacak ve sicili temizlenecek.

Kimler sicil affına başvuru yapabilecek? Kara listeye girenler için sicil affı, yatırımcılar için vergi ve harç muafiyetini ön gören yasa tasarısının TBMM’den geçmesi beklenmektedir. Torba yasa, Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girdiği an itibariyle hayata geçirilecek ve sicil affı söz konusu olabilecek. Bankalara olan geçmiş borcunu ödeyebilmek ve peşin olarak kapatabilmek için yapılan başvurularla kara listede adı geçen kişilerin borç ödeme gayreti içerisinde olmasından dolayı kredi notu yükseltilerek kara listeden çıkması sağlanacak. Sicil affından yararlanma şartları nelerdir? Sicil affından yararlanabilmek için yasanın yürürlüğe girmesini müteakip 6 ay içerisinde borçların tamamını ödeyen kişiler aftan yararlanabilecekler.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
AHMET DEMİR 10 ay önce
26/03/2020 tarihinde 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 48. maddesinde 5834 sayılı kanunda değişiklik yapıldı ve geçici maddeler eklendi. Kanun yayımlandığı gün yürürlüğe girdi. Ancak bankalar kendilerine böyle bir resmi yazının gelmediğini söylüyor. Bu konu binlerce vatandaşı ilgilendiriyor .

Saygılarımla
14°
açık