Alexa

Şok karar sonrası piyasaların durumu...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ara Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarında güçlü bir artışa gitmesinin ardından sert bir şekilde düşerek 2,1735'e kadar gerileyen dolar/TL yeniden 2.23'ün üzerine çıktı .

Şok karar sonrası piyasaların durumu...
banner327

 Öte yandan Merkez Bankası, bugünden itibaren ek sıkılaştırma uygulamasını sona erdirdiğini açıkladı. 

Garanti Yatırım Stratejisti Cömert ise, "Yapılan faiz artırımı ortalama piyasa beklentisinin çok üzerinde, bu TL için oldukça olumlu olacaktır" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) ara Para  Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz oranlarında güçlü bir artışa  gitmesinin ardından 2,2516 seviyesinde bulunan dolar/TL, sert bir şekilde düşerek  2,1735'e kadar geriledi.

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert konuya ilişkin  değerlendirmesinde, yapılan faiz artırımının ortalama piyasa beklentisinin çok  üzerinde olduğunu belirterek, bunun Türk lirası için oldukça olumlu olacağını  söyledi.


Faizlerde sadeleşme olmasının da yine olumlu algılanacak bir gelişme  olduğuna dikkati çeken Cömert, "TCMB'nin bu denli güçlü bir artırım yapması ve  yukarı tarafta da marjı koruyor olması nedeniyle muhtemelen uzun bir süre faiz  artırımı konusu gündeme gelmeyecektir" dedi.


Dolara faizle balyoz darbesi
Tahvil piyasasında son günlerde görülen ters eğimli verim eğrisinin  aynen devam edeceğini ifade eden Cömert, hatta bu artış sonrasında kısa vadeler  ile uzun vadeli tahviller arasındaki getiri farkının daha da açılacağını dile  getirdi.

Cömert, "Bu çerçevede 10 yıllık tahvil faizinin çift hane altına  düşmesini beklerim. Ancak bankaların fonlama maliyeti artacağından mevduat ve  kredi faizlerinin de artacağını hatırlatayım" değerlendirmesinde bulundu.

 
DOLAR 2 HAFTANIN EN DÜŞÜĞÜNÜ GÖRDÜ

Bankalararası piyasada döviz kurları Para Politikası Kurulu'nun (PPK) sert faiz artırım kararının ardından iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. PPK dün gece açıkladığı faiz kararıyla piyasa beklentilerinin de üzerinde bir adım atarak TL üzerindeki baskıyı hafifletti. 

PPK öncesinde düşüş eğilimi ile 2,27 seviyelerinde yatay bir seyir öne çıkarken, PPK kararından sonra uluslararası piyasalarda 2,1636 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL , içerde yeniden yükselişe geçti.  Dolar,  2,23 seviyesinin gördükten sonra bir miktar değer kaybetti.
 

EURO 3 LİRANIN ALTINDA

Dün 3,10 seviyesinde seyreden euro/TL ise en düşük 2,96 seviyesini gördükten sonra şu dakikalarda 2,98 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Analistler, TL'nin ara PPK toplantı duyurusundan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye göre yaklaşık yüzde 9 oranında değer kazandığına dikkati çekerek, bu seviyelerde yatay bir seyrin görülebileceğini, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararları ve makroekonomik verilerin yön üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.  

 BORSA ŞAHLANDI 

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, Merkez Bankası'nın güçlü faiz artırım adımından sonra güne 1.233,42 puanlık yükselişle 64.777,12 puandan başladı. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 1,94 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 2, holding endeksi yüzde 2,31 oranında yükseliş kaydetti.  

Teknik olarak BIST 100 endeksinin 65.500 seviyesinin direnç olarak takip edileceğini söyleyen analistler, bu seviyenin üzerinde pozitif görünümün kademeli olarak devam edebileceğini ve bu akşam saat 21.00'de açıklanacak Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) kararlarının küresel piyasalarla birlikte yön üzerinde ana belirleyici olacağını kaydediyor. 

FAİZ GERİLEDİ 

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) güçlü faiz artırım kararının ardından güne düşüşle, yüzde 10,88'den başlarken 10 yıllık tahvilin faizi ise yüzde 9,92 seviyesine kadar geriledi.

Dün 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11,09'a kadar yükseldikten sonra günü yüzde 11,06 seviyesinden, 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 10,38 seviyesinden tamamlamıştı.

Bugün güne yüzde 10,88 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi bu seviyeden gelen alışların etkisi ile şu dakikalarda yüzde 10,66'ya geriledi.  

MERKEZ EPS UYGULAMASINI SONA ERDİRDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ek Parasal Sıkılaştırma (EPS) uygulamasının bugünden itibaren sona erdirildiğini bildirdi. TCMB'den yapılan duyuruda, 28 Ocak 2014 tarihli Para Politikası Kurulunda (PPK) alınan sadeleştirme kararı doğrultusunda, 11 Haziran 2013 tarihli ve 2013-40 sayılı basın duyurusu ile ilan edilen EPS uygulamasının bugünden itibaren sona erdirildiği ifade edildi.  

 
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 11:57
YORUM EKLE