Son Dakika Vergi (Affı) Yapılandırması

Milyonlarca insanın büyük ümitlerle beklediği Vergi affı çıktı. Son dakika gelişmelere göre, 2020 vergi affı ile birlikte faiz borçlarının tamamına yakını silinecek. Peki Vergi Affında son gelişmeler nedir? Vergi affı ne zaman uygulanmaya başlayacak?

Ekonomi 27.10.2020, 17:56 27.10.2020, 20:58
Son Dakika Vergi (Affı) Yapılandırması

Vergi düzenlemesi (Affı) TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre yeniden yapılandırılacak borçlarda milat 31 Ağustos 2020 olacak. Peki vergi affı kapsamında neler var? Vergi affı uygulaması ne zaman başlıyor? Vergi affı için ne zaman başvurabilirim? Vergi affı başvurusu son gün ne zaman? 

Vergi affından yararlanmak isteyen borçlulara büyük kolaylık getiren kanun kapsamında  2020 vergi affı ile birlikte faiz borçlarının büyük bir kısmı silinecek sadece ana para ve düşük faiz ödeniyor. Vergi borcu olan ve ödemek için başvuruda bulunanlara ek olarak taksitlendirme imkanı da sağlanacak. Peki, vergi affı kesin çıktı mı, kimleri kapsayacak?  Ayrıca vatandaşlar soruyor, vergi yapılandırması ne zaman yapılabilecek?

Yeniden yapılandırma düzenlemesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Düzenleme,  Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, tüm idari para cezaları ve KYK borçları da yapılandırma kapsamında olacak.

DÜZENLEMEYE GÖRE VERGİ AFFI KİMLERİ KAPSIYOR?

Düzenleme, trafik, seçim, nüfus para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları, kara yollarından usulsüz geçiş cezaları, öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre takip edilen diğer alacaklar da yapılandırılacak. 

VERGİ YAPILANDIRMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yapılandırma için yıl sonuna kadar müracaat edilebilecek. Başvurular kısa zaman içinde başlayacak. Borcun gecikme faizi ve gecikme zammı hesaplanırken, aylık yüzde 0.35 olarak belirlenen yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) dikkate alınacak. Borçlar ilk taksitte ödenirse, gecikme zammının yüzde 90’ı silinecek. Taksitler 2 ayda bir ödenecek ve 36 aya kadar taksitlendirilebilecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)