Alexa

Standard & Poor's, Türkiye'nin TL kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Türkiye'nin BB+ notunu ve 'negatif' görünümünü teyit etti

Standard & Poor's, Türkiye'nin TL kredi notunu düşürdü
 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Türkiye'nin BB+ notunu ve 'negatif' görünümünü teyit etti; TL cinsinden kredi notunu ise düşürdü. S&P ayrıca Türkiye'yi, demokrasinin en önemli prensiplerinden olan "güçler ayrılığı" konusunda uyardı.

S&P Türkiye'nin yabancı para cinsinden BB+ notunu ve negatif görünümünü teyit ederken, yerel para cinsinden notunu ise 'BBB/A-2'den, BBB/A-3'e indirerek görünümü negatif olarak korudu.

S&P, Türkiye’nin önemli kurumlarında, güçler ayrılığının aşınması (erozyon) ve kararların tek merkezden verilmesinin iş dünyası ve ekonomik istikrarı üzerinden baskılar oluşturduğuna dikkat çekerek, GSYH’nin orta vadede yüzde 3 civarında olmasını öngördü ve işsizliğin ülkede yükselmeye devam edeceğini belirtti.

S&P ayrıca, Irak ve Suriye’deki mezhepsel gerginliğin devam etmesinin yüksek maliyetlere sebep olabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

S&P açıklamasında, "Uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüş ve Avrupa’daki parasal genişleme gibi gelişmeler, Türkiye’nin bu yılki ekonomik beklentilerinde, tüketici talebini artırması ve yatırımcıların gelişmekte olan pazarlarda daha fazla aktif olmasını sağlamasına neden olacaktır. Bunun da Türkiye ekonomisine fayda sağlaması öngörülüyor." ifadelerine yer verdi.

Raporda öne çıkan birkaç nokta ise şöyle:

- Türkiye döviz piyasalarındaki ve hazirandaki seçimler sonrasındaki belirsizlik, pozitif ivmeyi etkileyebilir.

- Türkiye ihracat büyümesinin, yüzde 4,2 seviyesine gerilemesi beklenmektedir.

- Paranın değer kaybı petrol fiyatlarının düşüşünü dengelemektedir. Bu nedenle 2015 yılında enflasyonun ortalama yüzde 7 oranında kalması beklenmektedir.

- 2015 yılında GSYH büyümesinin yüzde 3 oranında, 2016’da ise yüzde 3,2 oranında kalması beklenmektedir. Düşük maliyetle enerji ithalatının sağlanması nedeniyle cari açığın 2015 yılında yüzde 4,6 seviyesine gerilemesi öngörülmektedir.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2015, 10:06
YORUM EKLE