Takım tezgahları sektörü iyileştirmeler bekliyor

TİAD Başkanı Fatih Varlık, yatırım teşvik uygulamaları alanında ithal makine finansmanını kapsam dışı bırakmanın, tüm imalat sanayi sektörlerine haksızlık olacağını vurguladı.

Ekonomi 29.04.2021, 00:14
Takım tezgahları sektörü iyileştirmeler bekliyor

Takım tezgahlarına yönelik yatırımların ve sunulacak teşviklerin, ülke ekonomisine katkı sağlaması açından stratejik bir önemi bulunuyor. TİAD Başkanı Fatih Varlık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yatırım teşvik uygulamaları alanında ithal makine finansmanını kapsam dışı bırakmanın, tüm imalat sanayi sektörlerine haksızlık olacağını belirtti.. Varlık, yatırım teşvik uygulamalarında iyileştirmeler yapılması gerektiğini belirterek bu sayede yerli makine kullanımının daha cazip hale geleceğini söyleyen Varlık, Türkiye’de üretilen takım tezgahlarının yüzde 75’inin ihraç edildiğine dikkat çekti.

“Makineleri yapan makineler” olarak tanımlanan takım tezgahları ise imalat sanayisinin olmazsa olmaz ürünleri arasında yer alıyor.

akım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, takım tezgahları özelinde dünyada sanayisi gelişmiş ülkelere bakıldığında kullanımın ve ülke için yarattığı değerin ön plana çıktığını kaydetderek şunları söyledi; “Takım tezgahları basit bir makine gibi tüketim aracı değil, ihracat için katma değer yaratan ‘yatırım’ aracıdır. Türkiye’de üretilen takım tezgahlarının yüzde 75’i ihraç ediliyor. Üretim kabiliyetine sahip olduğumuz makineler ile ana imalat sanayimizin ihtiyacı olan makine türlerine baktığımızda da ortada bir tezatlık olduğu net şekilde görülebiliyor. Türkiye, sac işleme ve şekillendirme makinelerini üretebiliyor ve bu üretimimiz tamamen ihracat odaklı” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)