Yandex Metrika

"Teknik ve İdari Çalışanların Ek Göstergeleri Artırılmalıdır"

Türk Enerji-Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir, yaptığı basın açıklamasında çalışanların bugün en büyük kanayan yaralarından birisi de Ek Gösterge konusu olduğunu söyledi.

"Teknik ve İdari Çalışanların Ek Göstergeleri Artırılmalıdır"
06 Şubat 2017 Pazartesi 15:28

Türk Enerji-Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir, yazılı basın açıklaması yaparak, çalışanların bugün en büyük kanayan yaralarından birisinin de Ek Gösterge konusu olduğunu belirterek Ek Gösterge; maaşın dışında, özellikle emekli maaşı ve emekli ikramiyesine etki eden önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Başkan Şuayip Deniz Demir'in yazılı basın açıklaması şöyle:

TEKNİK VE İDARİ ÇALIŞANLARIN EK GÖSTERGELERİ ARTIRILMALIDIR

Toplu Sözleşme Kanunu yasalaştığından bugüne kadar üç Sözleşme imzalanmıştır ve getirdikleri götürdüklerine kıyasla tartışmaya açıktır. Maalesef yetkili sendikanın her söylediği lafta kalmıştır, kalmaya da devam etmektedir. Dünyada örneği görülmüş müdür bilemem ama halen Uygulanmayan Toplu Sözleşme Maddeleri bulunmaktadır. Toplu Sözleşme süreci beceriksiz ellerde oldukça mağduriyetler daha da artacaktır. 

Hükümet, memurla ilgili her türlü sosyal ve ekonomik hakkın Toplu Sözleşme Masasında görüşülmesi gerektiğini her fırsatta ifade etse de, uygulamayı öyle yapmamaktadır.
Toplu Sözleşme dışında birtakım meslek gruplarına zamlar verilmekte, ek gösterge artışları tasarlanmaktadır.

Biz diyoruz ki madem memurlar bir bütündür, Toplu Sözleşme Masası dışında bir şey konuşuluyorsa tüm memurlar için konuşulmalıdır.

Çalışanların bugün en büyük kanayan yaralarından birisi de Ek Gösterge konusudur. Ek Gösterge; maaşın dışında, özellikle emekli maaşı ve emekli ikramiyesine etki eden önemli bir faktördür.  Sendikamızın Toplu Sözleşmeler öncesi sunduğu taleplerde tüm kamu çalışanlarına ek 800 puan ek gösterge artımı yapılması hususu yer almaktadır. Ancak bu konu maalesef Memursenin farklı gündemlerinden dolayı masada tartışılamamıştır.

ENERJİ İŞKOLUNDA MÜHENDİSİN EK GÖSTERGESİ 4400, TEKNİKERİN 3000, TEKNİSYENİN 2300, İDARİ MEMURUN 3000 PUANA ÇIKARILMALIDIR.

İşkolumuzda Genel İdari Hizmetlerde çalışan üniversite mezunu bir memurun veya bir teknikerin ek göstergesi 2200’dür, yatırımlarla uğraşan bir kurumda teknisyenin ek göstergesi 1500, mühendisin ek göstergesi 3600’dür. Ayrımcılığın kaldırılması ve mağduriyetlerin giderilmesi adına 657 sayılı Kanuna ekli 1 ve 2 Sayılı Cetvellerin düzenlenerek mühendisin ek göstergesi 4400’e; memurun, teknikerin ek göstergesi 3000’e, teknisyenin 2300’e çıkarılması gerekmektedir. 


Madem Toplu Sözleşme takvimi dışında ek zam verilebilip, ek gösterge düzenlenebiliyor, öyleyse bir Torba Yasa yada Kanun Hükmünde Kararname ile Ek Gösterge düzenlemesi yapılmalıdır.


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.