TÜİK’in Açıkladığı Enflasyon Oranları Piyasa İle Uyuşmuyor

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram Uzunoğlu, Eylül 2020 dönemi enflasyon oranıyla ilgili basın açıklaması yaparak, TÜİK’in Devlet adına açıklanan rakamlara şaibe düşürmeye kimsenin hakkı olmadığını belirtti. Basın açıklamasında şöyle dedi:

Ekonomi 06.10.2020, 20:49 06.10.2020, 22:11
TÜİK’in Açıkladığı Enflasyon Oranları Piyasa İle Uyuşmuyor

Eylül 2020 dönemi enflasyon oranının açıklanması ardından basın açıklaması yapan BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram Uzunoğlu, TÜİK’in her sıkıştığında “güncelleme” adı altında hesap yöntemleri ile oynamasından usandıklarını belirterek Devlet adına açıklanan rakamlara şaibe düşürmeye kimsenin hakkı olmadığını belirtti. 

29 Eylül 2020 tarihinde açıklanan ve yayımlanan Yeni Ekonomi Programı (2021-2023)’nda belirlenen hedeflerin tutturulması amacıyla rakamlarla oynandığına dikkat çeken Uzunoğlu, "Açıklanan oranlarla piyasadaki fiyat artışları uyuşmamaktadır. Vatandaşlar da TÜİK’in  açıkladığı enflasyon oranlarına gülüp geçmektedir. TÜİK tarafından açıklanan ve inandırıcı bulmadığımız ısmarlama rakamlara göre, Eylül ayında enflasyon (TÜFE)  % 0,97 artmıştır. Temmuz ayındaki % 0.58, Ağustos ayındaki % 0.86 ve Eylül ayındaki 0.97’lik enflasyon oranı, kümülatif % 2,43 etmektedir. Bu durumda, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından Temmuz ayında memur ve emeklilerine reva görülen % 4’lük sadaka miktarı artışın, % 60’ı yılın bitmesine 3 ay kala erimiştir." dedi.

Temmuz ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan artış % 4. olduğunu ancak, TÜİK’e göre Ekim ayında kira kontratını yenileyecek olanlar, kiralarını % 11.47 oranında artıracaklarını belirterek, "Kirada oturan memur ve emeklileri bir yandan enflasyon, bir yandan kira artışları ile boğuşmaya devam edecek. İstatistik oyunları Hazine ve Maliye Bakanlığını rahatlatıyor olabilir ama memur ve emeklinin, dar gelirlinin cebinin boşalmasını önleyemiyor." dedi.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN EYLÜL AYI KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı enflasyon oranına göre (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Hakem Kurulu Kararı gereği Temmuz ayında aylığındaki 140,94 TL’lik artışın 90,54 TL’si Eylül ayı enflasyonu ile erimiştir ifadelerini kullanan Bayram Uzunoğlu şu tabloyu çıkardı:

9/1 derece/kadrodaki bir memurun aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 97,03 TL.

7/1 derece/kadrodaki bir öğretmenin aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 110,04 TL.

8/3 derece/kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 158,68 TL.

12/3 derece/kadrodaki bir hemşirenin aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 106,45 TL.

1/4 derece/kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 168,55 TL.

Bu kayıplar memur ve emeklilerinin telafi edemediği ve sineye çektiği kayıplarıdır.

Memurların aylıkları enflasyon karşısında erirken vergi dilimi kayıpları da devam ediyor.

Mart ayında itibaren kademeli olarak  % 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçişle başlayan kayıplar, zaten Temmuz ayında aylıklara yapılan sefalet artışını ortadan kaldırmıştı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)