Alexa

TÜPRAŞ yasal girişimde bulunacak...

TÜPRAŞ verilen idari para cezasının dörtte üçü nispetinde ödeneceğini, cezaya ilişkin de yasal girişimlerde bulunulacağını açıkladı.

TÜPRAŞ yasal girişimde bulunacak...
 Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ'ye (TÜPRAŞ), Rekabet Kurulu'nca "fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığı" gerekçesiyle hakkında verilen 412 milyon 15 bin 81 lira idari para cezasının Kabahatler Kanunu çerçevesinde dörtte üçü nispetinde olarak ödeneceğini ve karar ile cezaya ilişkin gerekli yasal girişimlerde bulunulacağını açıkladı.

TÜPRAŞ'ın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, 12 Temmuz 2012 tarihli Özel Durum açıklamasında, Rekabet Kurulu'nun 4 Temmuz 2012 tarihli kararı ile Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4 ve 6'ıncı maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin belirlenmesi amacıyla, TÜPRAŞ ve OPET Petrolcülük AŞ nezdinde soruşturma açılmasına karar verildiğinin kamuya duyurulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, henüz gerekçeli karar verilmediğinden eleştirinin detaylarının bilinmediği, bununla birlikte TÜPRAŞ nezdindeki mevcut bilgiler çerçevesinde konuyla ilgili açıklamaları içeren basın bülteninin Şirket'in internet sitesinde kamunun bilgisine sunulduğu bildirildi.

TÜPRAŞ'ın özel durum açıklamasında, "Söz konusu idari para cezası, gerekçeli kararın tebliğini takiben 30 gün içinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 17. Maddesi hükmü çerçevesinde, dörtte üçü nispetinde 309 milyon 11 bin 310,93 TL olarak ödenecek olup, Şirketimizce anılan karar ve cezaya ilişkin olarak gerekli yasal girişimlerde bulunulacaktır" ifadesine yer verildi.

Rekabet Kurulu, 17 Ocak Cuma günü, TÜPRAŞ'a fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığı, bu suretle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6'ncı maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 412 milyon 15 bin 81 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırmıştı.
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 13:27
YORUM EKLE