Alexa

Türk olmak bunu mümkün kılıyor

Türkiye İMSAD tarafından 9’uncusu düzenlenen ‘Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde bir araya gelen ‘Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret’ temalı zirvesinde TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Dr. M. Sani Şener, Türk olmanın kültürleri transfer etmeyi mümkün kıldığını söyledi.

Türk olmak bunu mümkün kılıyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), 2009 yılından bu yana gerçekleştirdiği ‘Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nin 9’uncusunu, bu yıl ‘Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret’ temasıyla 5 Kasım Salı günü Swissotel The Bosphorus İstanbul’da düzenledi.

İMSAD tarafından 9’uncusu düzenlenen ‘Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde bir araya geldi. ‘Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret’ temalı zirvede öğle sonrası toplantısında TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Dr. M. Sani Şener konuştu. küreselleşmenin sermayeyi, bilgiyi transfer edebilmeyi mümkün kılmasına karşın kültürleri transfer etmeyi sağlamadığını ancak Türk olmanın kültürleri transfer etmeyi mümkün kıldığını ifade etti.

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan yaptığı konuşmada, “Zirvemizin bu yılki teması ‘Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret’ çünkü Türkiye olarak inşaat malzemesi üretiminde dünyanın en büyük 5 ülkesinden biriyiz. Hedefimiz, dış ticarette bizi sınırlayan kendi engellerimizi ortadan kaldırmak ve sektörümüzün büyümesini yeni açılımlarla sağlamaktır” dedi.

Küreselleşme kültür transferini sağlamıyor ama Türk olmak bunu mümkün kılıyor

Zirvenin öğleden sonraki bölümünde ‘Uyvar Önünde Bir Türk’ başlıklı sohbet oturumunda konuşan Şener, küreselleşmenin sermayeyi, bilgiyi transfer edebilmeyi mümkün kılmasına karşın kültürleri transfer etmeyi sağlamadığını kaydederek, Türk olmanın ise kültürleri transfer etmeyi mümkün kıldığını belirtti. Katar’da Japonlar ile birlikte bir proje üstlenildiğini, projenin müşavirliğini ABD’liler yaptığını, ABD’liler bağırdığında Japonlar başlarını öne eğip gücendiklerini ancak Türkler Japonlara gidip onları teskin ettiklerini belirten Şener, "ABD’lilere gidip onlarla anlaşabiliyordu. Katarlılarla iki ülke vatandaşlarının da Müslüman olması nedeniyle ilişki kurabiliyorlardı” dedi.

28 Ülkedeyiz

Her kuşağın her şeyi bilmesi gerektiğine inandığını belirten Şener, "Fiziğin kanunları aynı ama pratikleri değişiyor. Bu pratikleri yakalamamız lazım. Zamanı yakalayan parayı kazanıyor. Yoksa şansınız yok. Türkiye 1990-2000 yılları arasında küreselleşmeye ayak uyduramamıştı. Şirket olarak özelleştirmenin başlayacağını öngörüyorduk. Başlayınca da hemen yakaladık. Biz kültürleri de eklemleyebiliyoruz. Bugün 28 ülkedeyiz. 28 ülkenin kültürüne ayak uydurmak zorundayız. 28 ülkenin de Cumhurbaşkanını, Başbakanını tanıyacaksınız.” dedi.

Sınırsız Ticaret

Zirvede TÜSİAD Dış Ticaret Çalışma Grubu Başkanı Asım Barlın, Lojistik Derneği (LODER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, TEB Kurumsal Bankacılık İş Geliştirme Çapraz Satış ve Kamu Bankacılığı Direktörü Arda Akarsu, TOBB Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Başkanı Dr. Tamer Saka, Turner International Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Sami Kılıç’ın katılımıyla ‘Sınırsız Ticaret’ başlıklı oturum gerçekleştirildi.

Oturumun moderatörü TÜSİAD Dış Ticaret Çalışma Grubu Başkanı Asım Barlın, “İnşaat malzemesi sektörünün en son 2018’de üçüncü sektör konumuna gelip 22 milyar dolar seviyesindeki ihracatı ciddi onur vericidir. Bunun daha artırılması için önerilerimizden biri de ihracat yaptığımız ülkede ihraç ettiğimiz ürünlerle ilgili bilgi sahibi olmaktır." dedi.

Ajansa ihtiyacımız var

Lojistik Derneği (LODER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, Taşımanın yüzde 90’ı karayoluyla yapıldığını belirterek,"Ülke olarak bir an önce bu taşıma koridorlarını sağlamamız lazım. Kombine taşımacılık hatlarını ihracat için mutlaka geliştirmeliyiz. Doğudan batıya ve kuzeyden güneye bu hatları kurmadığımız sürece lojistik maliyetlerini istenen seviyeye getirmemiz mümkün değil. Ayrıca hangi ülkeye gireceksek lojistik sektörünün oraya göre hazırlık yapması lazım. Lojistiği birlikte planlayan bir ajansa ihtiyacımız var. Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı bir tarafta, bir ajans marifetiyle bu işin toparlanması ve planlanmasında büyük fayda var.” dedi.

Riski paylaşarak ilerliyoruz

TEB Kurumsal Bankacılık İş Geliştirme Çapraz Satış ve Kamu Bankacılığı Direktörü Arda Akarsu, Afrika’daki projelere uzun dönemli finansman sağlanabileceğini belirterek, Elimizden geldiğince Türk firmalara destek olmaya, sigorta konusunda ise elimizi taşın altına koymaya ve kesinlikle sektöre odaklanmaya çalışıyoruz. Böylece müşteriye daha fazla katkıda bulunuyoruz. Yurtdışında da ortağımızın belli sektörlerde uzmanlıkları var. Tarım, tekstil, madencilik alanında ilgili firmalarla görüşmelerimizi tamamladıktan sonra bilgilerimizi onlarla paylaşıyoruz. Riski paylaşarak ilerliyoruz.” dedi.

Kendi enerjisini üreten tesislere sahibiz.

TOBB Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Başkanı Dr. Tamer Saka, yaptığı konuşmada, Sektörde hizmet veren şirketler operasyonel anlamda tecrübe ve bilgi birikimleri ile müşterilerle uzun vadeli ilişkileri sayesinde ihracatta öne çıktığına dikkat çekerek, "Avrupa ve ABD ile mukayese ettiğimizde daha yeni ve üst teknolojilerle donatılmış, kendi enerjisini üreten tesislere sahibiz. Tüm bu özellikler bizi bir adım öne çıkarıyor” dedi. İhracatta rekabet için kalite ve marka algısının önemini vurgulayan Saka, “Global piyasalarda katma değerli ürünler seviyesine baktığımız zaman dünya pazarında küçük oyuncularla varız. Bu durum karşı tarafta bizim marka algımızın yukarı çekilmesinde sıkıntı yaratıyor. Küçük olsun benim olsun demek yerine güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Değer zincirinin tümüne hakim olmadan fark yaratmamız mümkün değil” diye konuştu.

Turner International Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Sami Kılıç ise, Mimarlardan sonra mühendisleri de müşavir olarak tanımlayabileceklerini belirterek, "Global pazarda iş yapan büyük yüklenicilerimiz, müteahhitlerimiz var ancak müşavir şirketimiz yok. Yurt dışında teknik şartnamelere girmek için network büyük önem taşıyor. Bunun yolu da müşavirlik hizmetlerinden geçiyor. Doğru ve kaliteli işlere imza attığımızda farklı ülkelerde, pazarlarda olabiliriz. Dolayısıyla kendi ürünlerimizin de kullanılmasını sağlayabiliriz" dedi.

‘Herkes İçin Artırılmış Gerçeklik’

Danimarkalı yazılım geliştirme şirketi DALUX’un BIM FM Danışmanı Dennis Nordli Hansen, ‘Herkes İçin Artırılmış Gerçeklik’ başlıklı özel sunumunda; BIM lideri olmayı hedeflediklerini ifade etti. Geliştirdikleri yazılım ile BIM modellerinin fiziksel dünyaya entegrasyonunu sağladıklarını söyleyen Hansen, “Artırılmış gerçekliği kullanıcı dostu olarak mobil telefonlara uygulayan ilk firmalardan biri olduk. Yazılımımızı kullananlar herhangi bir şey doğru yerleştirilmediyse müteahhidi görevlendirip, ne yapmaları gerektiğini 3 boyutlu olarak görüyorlar ve düzeltilmesini istiyorlar. BIM modellerini sahaya taşımak isteyen şirketler bizim ürünümüzü kullanıyorlar” diye konuştu.

Zirvede ‘İnşaat Sektöründe Bilgi Daha İyi Nasıl Yönetilir?’ başlıklı özel sunum yapan coBuilder Kurucusu Lars Christian Fredenlund, Avrupa’nın inşaat sektöründe dijital dönüşümün gerekliliğinin farkına vardığını ve BIM stratejilerine yönelik uygulamaların başladığına dikkat çekti. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 14:11
YORUM EKLE