Türkiye, dünyanın en canlı kripto para piyasalarından biri

Kripto para konusunda uzman olan Elbruz Yılmaz, Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomi 16.04.2021, 22:28 16.04.2021, 23:41
Türkiye, dünyanın en canlı kripto para piyasalarından biri

Elbruz Yılmaz, “Yasal düzenlemeler konusundaki deneyim ve uzmanlığımızı paylaşmaya hazırız” ifadelerini kullanarak, Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yılmaz, yasal düzenlemelere uygunluk konusunda oldukça deneyimli olduklarını,  yerel yönetmeliklere uygunluk sağlamanın yanı sıra küresel disiplinlerini ve şeffaflık, güvenlik ve sorumluluğa verdikleri önemi sürdürmek için gerekli önlemleri alıp gerekli yatırımları yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Yılmaz, yasa yapıcılarla işbirliği içinde olmak ve kendilerini güvenliğin yanı sıra kişisel sorumluluk sağlayan bir biçimde konumlandırmak istediklerini vurgulayarak, “Bitpanda olarak, müşterilerimiz için en güvenli, en hızlı ve en şeffaf hizmetleri sunmak için teknoloji ve yasal düzenleme süreçlerimize sürekli olarak yatırım yapıyoruz. Avrupa'nın birçok ülkesinde yasal düzenlemelere tabi finansal bir kuruluş olarak, yasal düzenlemeler konusundaki deneyim ve uzmanlığımızı, faaliyet gösterdiğimiz her pazarda yetkililerle paylaşmaya hazırız” dedi.

Türkiye, dünyanın en canlı kriptopara piyasalarından biri olduğunu kaydeden Yılmaz, Merkez Bankası ve diğer yetkililerin Türkiye'de kripto para birimi sektörünün bir yönetmeliğe ihtiyacı olduğu yönünde yakın zamanda yaptığı açıklamalar sonucu, Merkez Bankası'nın bugün yayınladığı yönetmelik sürpriz olmadığını belirtti. Bu Yönetmelik ne anlama geldiğini anlatan Yılmaz şunları söyledi:

"Kripto para işlemleri yasaklandı mı? Hayır. Yönetmelikte ana hatlarıyla, kripto varlıkların "ödeme hizmetleri" sağlamak için kullanılamayacağı ve kripto varlıklara ilişkin alım-satım, saklama, transfer veya ihraç hizmetleri sunan platformlara veya bu platformlardan, Türkiye'de bulunan "ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları" kullanılarak kaynak transferine aracılık yapılmasına izin verilmeyeceği ifade ediliyor. Buna karşılık, Ödeme Hizmetleri Kanunu veya bu yönetmelik kapsamında, genel olarak kripto varlık alım-satımına aracılık eden platformlara ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmamış olup, bu kapsamda, bu tür platformların kripto varlık alım-satımına aracılık etmesi yasaklanmamıştır.  Türkiye'deki kullanıcılar, kriptopara birimi borsalarına para yatırmak ve çekmek için banka EFT’si ve havalesi kullanabiliyor. ”dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)