banner434

banner433

Vatandaş İndirim Beklerken Faturalar Zamlanıyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, faturalarda ki gizli artışı dile getirerek, Vatandaş indirim beklerken bu faturalardaki gizli zam yapıldığına dikkat çekti. Su faturası elektrik faturası ile yarışır hale geldiğini, zamların vatandaşı zora soktuğunu söyledi.

Ekonomi 29.09.2018, 11:50
Vatandaş İndirim Beklerken Faturalar Zamlanıyor

Vatandaşın indirim beklerken faturalardaki artışla hem enflasyonu hem cebimizin olumsuz etkilendiğini işaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçtiğimiz günlerde Ankara’da su faturalarındaki artışın nedeni basında tartışıldı. Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ise bu faturalardaki fiyat artışının nedenini aylık olarak Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında artış olarak açıkladı. Fakat ortada bir adaletsizlik var. İşçinin, memurun, esnafın, kısacası vatandaşın her ay kazandığı para, aldığı maaş ÜFE oranında artış göstermiyor. Hal böyle iken faturalardaki bu aylık artış direkt cebimizden fazladan çıkan para olarak yansıyor. Bu tüm ülkemiz için geçerli. Faturalar evimizin iş yerimizin en temel harcamaları ve bunların artması hem alım gücünü hem de enflasyonu olumsuz etkiliyor. Vatandaş ve esnaf faturalarda indirim beklerken bu yapılan gizli zam niteliğinde, adaletsiz bir uygulamadır. Ekonomik dalgalanmanın olumsuz etkisi ortadan kaybolmaya başlamışken bu şekilde uygulamalar bu süreci yavaşlatıyor” dedi.

"ÜFE oranındaki aylık artış kabul edilemez"

Su faturalarının elektrik faturaları ile yarışır hale geldiğini ifade eden Palandöken, “Eskiden su faturası elektrik faturasının 4’te 1’i kadar gelirdi. Şimdi ise elektrik faturasını geçen su faturaları oluyor. Zaten faturanın yarısından fazlası su bedeli dışındaki farklı kalemler. Örneğin son 5 yıldır su faturalarına sayaç okuma bedeli de eklendi.  Bunun gibi vergiler ve eklentiler ile faturalar zaten yüksek gelirken ÜFE oranındaki aylık artış kabul edilemez. 2 ay önce doğalgaz aboneleri için de ön ödemeli sayaçlarla ilgili bir uygulama yürürlüğe girdi." dedi. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)