Vergi Borçları SGK Yapılandırma... (Af Ne zaman Çıkar)

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, torba yasa teklifini Meclis’e sunmasının ardından vergi ve SGK primi borçları için de düzenleme hazırlandığını açıklaması ile bütün gözler bu düzenlemeye dikildi. Peki vergi düzenlemesi veya vergi affı ne zaman çıkar?

Ekonomi 19.10.2020, 11:40
Vergi Borçları SGK Yapılandırma... (Af Ne zaman Çıkar)

Ak Parti’nin hazırlıklarına devam ettiği borç yapılandırması düzenlemeyle hangi borçların yeniden yapılandırılacağını açıkladı. Milyonlarca insanı ilgilendiren bu düzenleme ile borçlular rahat bir nefes alması bekleniyor. Özellikle vergi borcu bulunanlar "vergi affı ne zaman çıkar?" diye soruyor?  Vergi ve SGK primi borçları için  düzenleme hazırlandığı açıklanmasıyla birlikte bütün gözler bu düzenlemeye dikildi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muşşunları söyledi: "Vergi affı demeyelim de vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırma çalışmamız şu an var. Teknik kısımlarını tamamlamaya çalışıyoruz. Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir çalışmamız var. Tamamladığımızda kanun teklifinin görüşmeleri sırasında Plan ve Bütçe Komisyonuna sunacağız."

Sözcü gazetesi yazarı Nedim Türkmen konuyla ilgili insanların beklediği SGK primi borçları, vergi affı ve yeniden düzenlenmesiyle ilgili yapılandırılacak borçları açıkladı.

Düzenleme kapsamında;

  • Kesinleşmiş alacaklara,
  • Kesinleşmemiş veya dava safhasında alacaklara,
  • İnceleme ve tarhiyat aşamasında bulunan vergilere,
  • Matrah artırımına,
  • İşletme kayıtlarının düzeltilmesine, ilişkin düzenlemelere yer verilecektir.

 HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu, Katma Değer Vergisi Kanunu, ÖTV, Damga ve Emlak Vergisi gibi Vergi Usul Kanunu kapsamına giren vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları ve vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları...

Gümrük Kanunununda gümrük vergileri, idari para cezaları, faizler, gecikme faizleri, gecikme zammı alacakları.

Sosyal güvenlik primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, SGDP, isteğe bağlı sigorta primleri ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zamları,

Belediyelerin idari para cezaları ile su, atık su, katı atık ücreti alacakları, büyükşehir belediyelerinin katı atık ücreti alacakları ile büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları ile bu alacaklara bağlı faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer'i alacaklar.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442