Alexa

Yatırımlarda Uzun Düşünme Zamanı...

Yapı Kredi Portföy Yönetimi Genel Müdürü Alpay, "Yatırımlarda uzun vadeli düşünme zamanı" dedi.

Yatırımlarda Uzun Düşünme Zamanı...
Yapı Kredi Portföy Yönetimi Genel Müdürü Emir Alpay, 2013’ün son çeyreğiyle birlikte finansal piyasalarda bambaşka bir süreç yaşandığını belirterek, "Şimdi yatırımlarda uzun vadeli düşünme zamanı" dedi.

Yapı Kredi Portföy Yönetimi toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelen Alpay, 2013’ün son çeyreğiyle birlikte finansal piyasalarda bambaşka bir süreç yaşandığını, oluşan yeni gerçekliğin de "yeni normali" oluşturduğunu söyledi.

Türk yatırımcısının en önemli bakış açısının mevduat olduğunu belirten Alpay, 1990’lı yıllarda yaşananların, müşterilerin kısa vadeli düşünmesine sebep olduğunu dile getirdi.

Alpay, uzun dönemli bakıldığında çok değişik getirilerle karşılaşıldığına dikkati çekerek, "Tüm yatırımcıların uzak durduğu A tipi veya hisse senedi  fonlarında belirgin bir kısa vadeli getiri anlayışı var. Bizim ise son 10 yıl, 5 yıl ve 3 yıllık bakış açılarımız var. Biz fonları ve piyasayı böyle izliyoruz" diye konuştu.

Türk yatırımcısını yurt dışındaki piyasalardaki getirilerden yararlanmasına çalıştıklarını  ifade eden Alpay, kurdukları değişik fonlar hakkında bilgi verdi.

Bu süreçte özellikle bireysel yatırımcıların kararsızlık yaşadığını ifade eden Alpay, finansal varlıkların yönetiminde profesyonellerden destek alınmasının öneminin giderek arttığının altını çizdi.

Özel portföy yönetiminde bireysel müşteri bazında sektördeki en geniş portföyü yönettiklerini ve yüzde 40 pazar payına sahip olduklarını vurgulayan Alpay, bu segmentte daha fazla bilinçlendirme çalışması yapılması gerektiğine, bireysel yatırımcılarda daha fazla derinleşmeye ihtiyaç olduğuna dikkati çekti.

Alpay, mevduat ağırlıklı  yatırım yapan kitleyi portföy çeşitlendirmesine giderek riskini dağıtma alışkanlığı kazandırmanın, tüm portföy yönetimi şirketlerinin misyonu olması gerektiği değerlendirmesini yaptı.

Yatırım yaparken uzun vadeli düşünmenin önemini anlatan Alpay, yabancı yatırımcıların şu anda bekle-gör stratejisiyle hareket ettiği ve yılın ikinci yarısında Türkiye’ye olan ilginin artabileceği öngörüsünde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2014, 11:41
YORUM EKLE