Yazlık kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Ekonomi 26.05.2021, 10:26
Yazlık kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Pandemi baskısı altında geçen bir yılı aşkın bir süreden sonra yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte insanlar tatil planları yapmaya çoktan başladılar bile. Birçok kişi güvenli olarak gördükleri otellerde rezervasyon yaptırırken tatil için bu yıl ilk defa yazlık kiralamak isteyenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak ölçüde arttı. Bodrum, Datça, Fethiye ve Marmaris gibi en popüler tatil bölgelerinin bulunduğu Muğla’da kiralık villa ve daire fiyatları da salgın döneminde iyiden iyiye artmış durumda. Bodrum’da kiralık villa fiyatları geçen yıla göre yüzde 40 düzeyinde artış gösterirken Datça’da artış oranı yüzde 100 seviyelerine ulaştı. Hâl böyle olunca tatil için yazlık kiralarken ince eleyip sık dokumak gerektiğinden insanların kafasında nelere dikkat edilmesi lazım olduğuyla ilgili olarak çok sayıda soru işareti oluşuyor. Emlak arama motoru Flatfy, tatil için kiralık villa ya da daire seçerken hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiğine dair bir liste hazırladı. Bu listedeki maddelerin sevdiklerinizle birlikte arzuladığınız gibi bir tatil yapabilmeniz için sizlere yardımcı olmasını umuyoruz.

Yazlık kiralarken;

Bütçenizi netleştirin: Yazlık kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri bu tatile ne kadar bir para ayırabileceğinizdir. Çok pahalı yerlerden kaçınayım derken ucuz ama kalitesiz yerlerden de uzak durulmalı. Bu tarz kiralık yerlerde sonradan ortaya çıkabilecek ekstra masraflar tatil bütçenizi bir hayli aşmanıza neden olabilir.

Merkeze yakın olmasını tercih edin: Tatil için tercih edilen villa ya da dairenin merkeze olan mesafesi sizin tatilinizden keyif alıp alamamanıza direkt etki edecektir. Merkezden uzak bir yer hele de aracınız yoksa sizin için çekilmez olabilir. Acil durumların (hastane, eczane vs.) ortaya çıkması hâlinde merkeze yakın olmak her zaman avantajlı bir durumdur. Yine çeşitli eğlence yerlerine rahatlıkla ulaşmak istiyorsanız kiralayacağınız daire ya da villanın merkeze yakın bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Acentelere dikkat: Yazlık kiralık daire ya da kiralık villa seçerken size yardımcı olacak acentelerin Tursab'a kayıtlı olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Kayıtsız, korsan bir işletme sizi yarı yolda bırakabilir ya da tatilinizin daha başında hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Denize olan mesafe önemli: Tatil için deniz olmazsa olmaz diyorsanız kalacağınız yerin denize yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Değilse sürekli git gel sizi hem yoracak hem de bazı zevklerinizden mahrum kalmanıza neden olacaktır.

Yüzme havuzu tercihi: Denize gitmeyeyim ama havuz mutlaka olsun diyorsanız villanızın ya da dairenizin havuzu olup olmadığını ya da ortak kullanılan bir havuz mu diye araştırmanızda fayda var. Yine havuzun temiz olmasına ve temizliğinin kim tarafından yapıldığına da dikkat etmelisiniz. Muğla kiralık daire seçeneklerini incelerken aradığınız özelliklere sahip site içerisinde ortak havuzlu bir daire bulabilirsiniz.

Referansları inceleyin: Tatile gitmeden önce tatil için kiralık yer bakarken en önemli kriterlerden biri de orada daha önce tatil yapanların yapacağı yorumlardır. Bu yorumlar sizin orayı tercihinizde olumlu ya da olumsuz referans olacaktır. Bu yorumları yapanların hepsinin iyi niyetli olduğunu kestirmek epeyce güç olabilir. Zira rakip bir işletme diğer işletme hakkında pekâlâ olumsuz yorumlar yapabilir. Bu durumda yorumların geneline bakarak karar vermek en sağlıklısı olacaktır.

Fotoğraflardan yararlanın: Tatil yapacağınız yerin fotoğraf ve videolarını çeşitli platformlarda araştırıp görebilirsiniz. Bu sayede size uygun olup olmadığı konusunda daha net karar verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken yanıltıcı, sahte içeriklerle sizi yanıltmak isteyenler olabilir. Acente ya da mülk sahibinden bu durumu teyit edebilirsiniz.

Tatil zamanını belirleyin: Eğer tatil yapmayı planlıyor ve ani kararlar vermiyorsanız tatil rezervasyonunuzu tatilinizden mutlaka birkaç ay önce yapmalısınız. Bu şekilde daha hesaplı bir tatil yapabilirsiniz. Ya da bazı şirketlerin yaptığı kampanyaları takip ederek istediğiniz bir fiyata tatil yapma olanağına sahip olabilirsiniz.

Konfor özelliklerini irdeleyin: Tatil için kiraladığınız yazlık, daire ya da villa adı ne olursa olsun sahip olduğu konfor sizin tatilinizin kalitesini belirleyecektir. Eşyalardan tutun banyo, tuvalet sayısı, odaların büyüklüğü sizin bir dahaki tatilinizde orayı tercih etmenizi ya da oradan uzak durmanızı belirleyen unsurlar olacaktır.

Sözleşme yapın: Tatilde kalacağınız yeri kiralarken ilgili kişilerle mutlaka bir sözleşme yapmalısınız. Sözleşme maddelerini iyi okumak, kafa karışıklığına mahal bırakacak hiçbir nokta olmamasına dikkat etmek sizin yararınıza olacaktır. Bu sözleşmede özellikle bazı faturaların kimin tarafından ödeneceği, tatil süresince nelerin ücretli nelerin ücretsiz olduğu mutlaka netleştirilmelidir.

Garaj-otopark opsiyonu: Tatile özel aracınızla gidecekseniz eğer aracını koyacak bir yerin olması sizin için bir rahatlık olacaktır. Değilse araç için yer aramak ya da aklınızın sürekli aracınızda olması sizin keyfinizi kaçırabilir.

Temizlik malzemeleri alışverişini yapın: Gittiğiniz yer çok hijyenik değilse ya da temizlik konusunda hassas biriyseniz ilk önce temizlik yapmanız gerekecektir. Temizlik malzemelerinizi önceden tedarik etmek size zaman kazandıracaktır.

Evcil hayvanınızı unutmayın: Bu madde en çok sadık dostlarından ayrılamayanları ilgilendiriyor. Bazı tatil yerleri evcil hayvan kabul etmemekte ya da bazı sınırlar koymaktalar. Tatile gitmeden bu durumu netleştirmek sizin orada kötü sürprizlerle karşılaşmanızı engelleyecektir.

Mangal-barbekü tercihi: Tatilde mangalsız yapamam diyorsanız eğer bu durumu gitmeden mutlaka sormanız gerekmekte. Değilse bu zevkinizden mahrum kalma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Geniş bir bahçede bir akşamüstü ailenizle birlikte yapacağınız enfes bir mangal tatilinize keyif katacaktır.

Güvenlik imkânlarını değerlendirin: Tatile gideceğiniz yerin güvenli bir yer olması olmazsa olmazlar arasındadır. Kendinizi güvende hissettiğiniz bir yerde geçireceğiniz tatil çok daha kaliteli olacaktır.

Misafir olasılığını göz ardı etmeyin: Tatil yaptığınız yerde arkadaşlarınızın ya da misafirlerinizin gelmesini istiyorsanız böyle bir hakkınızın olup olmadığını kiralamadan önce sormanız gerekmektedir. Bazı yerler kolaylık gösterirken kimi yerler bu konuda zorluk çıkarabilmekteler.

Bahçe opsiyonu çok yararlı olabilir: Kiraladığınız yerin bahçesinin olması sizin için ekstra bir rahatlık olacaktır. Çocuklar için oyun alanı, sizin için de farklı aktiviteleri yapacağınız bir alan konumundadır.

Gürültüden uzak olmasına özen gösterin: Dinlenmek için gittiğiniz yer kalabalık, gürültü vs. nedenlerden dolayı yorulup dönmenize de neden olabilir. Tatile gitmeden önce bu durum da mutlaka araştırılmalıdır.

Çevresel faktörleri araştırın: Bu etmenleri öğrenmenin yolu o yerle ilgili yapılan yorumlardır. Bazı yerlerle ilgili yapılan "çok kötü kokuyor, sinekten durulmuyor" tarzı yorumları mutlaka okumuşsunuzdur.

Ödemeyi garanti altına alın: Ödeme yapacağınız kişilerin mutlaka banka hesaplarına para yatırınız. Cep telefonuna, isme ya da aracı başka birine ödeme yapmayınız.

Global emlak arama motoru Flatfy, kiralık veya satılık daire arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenekler listesi sunmasının yanında periyodik olarak emlak sektöründeki gelişmelere ilişkin raporlar yayımlıyor. Flatfy tarafından sunulan bu raporlar merak edilen konuları, trend analizlerini içeriyor ve ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. Flatfy, 2015 yılında bir internet girişimi olarak kurulmuş olan emlak arama motoru platformu. Dünya genelinde faaliyet gösteren siteye tr.flatfy.com adresinden ulaşılabiliyor. Flatfy üzerinden oldukça pratik bir şekilde emlak ilanı araması yapılabiliyor. Ülkemizde bulunan birçok emlak ilan sitesinde yayımlanan ilanları toplayarak tek bir siteden sunan Flatfy için emlak ilanlarının Google’ı da denilebilir.

Yorumlar (4)
Hakan Taşçı 1 yıl önce
Teşekkürler, çok faydalandım
Zeynep Öztürk 1 yıl önce
Bodrumda Datçada falan hiç yer kalmamış tüm sezon dolu olan da dolarla ev parası kira istiyor
Kerem 1 yıl önce
Tatile çıkmayı düşünenlerin mutlaka okuması gereken bir yazı olmuş
Ayhan 1 yıl önce
Checklist gibi yazı olmuş çok çok teşekkürler