Yandex Metrika

Yurt dışı çıkış harcı kaldırılabilir...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, yurt dışı çıkış harcının kaldırılması konusunda, "Maliye Bakanı arkadaşımla bunu konuşacağım. İnşallah öyle bir formülasyon yaparız" dedi.

 Yurt dışı çıkış harcı kaldırılabilir...
14 Aralık 2013 Cumartesi 00:38

 

TBMM (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Devlet Tiyatrolarına ilişkin yasal düzenlemeyle ilgili, "Devletin memur sanatçı modeli ile kültür ve sanat alanını domine ettiği bir yapı özgürlükçü, çoğulcu bir yapı değildir. Kültür, sanat alanının ihtiyaç duyduğu rekabeti karşılamamaktadır. Arayışımız bu temeldedir" dedi. 

TBMM Genel Kurulu'nda, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bakanlıkları ve bağlı kurumların bütçelerine ilişkin görüşmenin ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Yazıcı, yurtdışı çıkış harçlarının kaldırılmasıyla ilgili bir soruya, "olabilir" karşılığını verdi.

Harç miktarının geçmişte daha yüksek olduğunu hatırlatan Yazıcı, "2007 yılında bunu indirdik 15 TL'ye. Ben de uçaktan inerken yapılan anonstan rahatsız oluyorum. Maliye Bakanı arkadaşımla bunu konuşacağım. İnşallah öyle bir formülasyon yaparız" dedi.

Yazıcı bir başka soruyu yanıtlarken de kişilerin birbirini itham etmesinin kolay olmaması gerektiğini belirterek, bazı konuları karşılıklı ayrıntılı olarak görüşebileceklerini söyledi. 

Bir CHP milletvekilinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na ait Sayıştay Raporu'nu ele geçirdikleri şeklindeki sözleri üzerine de Yazıcı, "Sayıştay tarafından düzenlenmiş bir rapor yok. Denetçinin çalışması var" dedi. 

-"Kapatma ifadesi hiçbir şekilde doğru değildir"

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de soruları yanıtlarken, koruma kurulu toplantılarına sivil toplum örgütlerinin gözlemci olarak katıldıklarını hatırlatarak, katılım konusunda somut bir sıkıntı varsa kendisine bilgi verilmesi halinde gereğini yapacağını söyledi. 

Çelik, Devlet Tiyatrolarına ilişkin yasal düzenlemeyle ilgili soruyu yanıtlarken ise Türkiye'deki mevcut sisteminin devlet ve sanat ilişkisi açısından uluslararası bir dayanağı olmadığını vurguladı. Çelik, şöyle devam etti:

"Sorun Türkiye'nin sanat, kültür üretiminin standartlarını yükseltmek, evrensel rekabete açmaktır. Burada da çoğulcu ve özgürlükçü bir modelle sanatçının memur olduğu modelin dışına çıkarak bir model geliştirmek gerekiyor. Burada devlet kendi elinde operasyonel bazı kurumları tutar. Bu kurumlar çerçevesinde bütün sanat alanlarını destekler. Bunun Anadolu'ya açılmasına, dışarıdan gelecek projelere daha çok destek verilmesine kendisini açar. Ama devletin memur sanatçı modeli ile kültür ve sanat alanını domine ettiği bir yapı özgürlükçü, çoğulcu bir yapı değildir. Kültür, sanat alanının ihtiyaç duyduğu rekabeti karşılamamaktadır. Arayışımız bu temeldedir. Bu sebeple kapatma ifadesi hiçbir şekilde doğru değildir. Sorulması gereken soru elimizdeki modelin uluslararası dayanağı nedir? Her alanda uluslararası standartları yakalamaya çalışan Türkiye'nin bu alanda da reform yapması ve uluslararası standartları yakalaması gerektiğini düşünüyoruz."   

Avrupa Birliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile bağlı kurumların bütçeleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.